Nieważne, czy jesteś na diecie roślinnej czy mięsnej, na pewno słyszałaś, że coraz więcej marek stawia na kosmetyki wegańskie. Do tej pory powszechne było dodawanie do kosmetyków składników pochodzenia zwierzęcego, nie zawsze pozyskiwanych w etycznych warunkach.
Aktualnie wiele firm stawia na wysokiej jakości wyroby roślinne, których produkcja odbywa się bez narażania zwierząt na cierpienie. Dużą rolę w tych ogromnych zmianach mają konsumenci, którzy chcą kupować dobre jakościowo produkty, które nie są testowane na zwierzętach.
Coraz częściej na etykietach widzimy, że produkty są “Vegan”, “Vegan-Friendly” czy “100% Vegan”. Tak oznaczane są kosmetyki, które nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego ani produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Dotyczy to również miodu i wosku pszczelego. Niestety to, że producent przedstawia swój produkt jako wegański, nie zawsze oznacza, że nie był on testowany na zwierzętach. Nawet na produktach eko lub vege musimy szukać oznaczeń – słynnego króliczka, który jasno informuje, że produkt nie był testowany na zwierzętach.
Składniki odzwierzęce powszechnie stosowane w produktach kosmetycznych to: karmina, lanolina, keratyna, kolagen, elastyna, gliceryna pochodzenia zwierzęcego, kwas stearynowy, łój, jedwab, produkty mleczne, śluz ślimaka i inne. Lista jest długa, dlatego oznaczenie, że produkt jest wegański to duże ułatwienie dla osób, które nie chcą korzystać z kosmetyków ze składnikami odzwierzęcymi.
Czemu wegańskie kosmetyki są coraz popularniejsze i coraz więcej osób wybiera właśnie takie produkty do swojej codziennej pielęgnacji? Przede wszystkim duża część vege produktów to kosmetyki naturalne o bardzo prostym składzie. Najczęściej ich bazą są oleje i ekstrakty roślinne, które swoim łagodnym działaniem nie podrażniają skóry i nie wywołują alergii. Naturalne kosmetyki nie zawierają szkodliwych konserwantów, barwników czy sztucznych substancji zapachowych. Są polecane szczególnie dla osób o cerze wrażliwej, trądzikowej, skłonnej do wyprysków, której potrzebne jest delikatne działanie.
Kupując wegańskie kosmetyki, warto zwracać uwagę na to, czy posiadają międzynarodowe certyfikaty potwierdzające ich jakość, etyczną drogę produkcji oraz to, że nie były testowane na zwierzętach. Jest to szczególnie ważne, bo niektóre firmy, chcąc skorzystać z trendu na wegańskie kosmetyki, zamieszczają takie informacje na swojej etykiecie – nie zawsze zgodnie z prawdą. Aby otrzymać certyfikat i móc dumnie prezentować emblemat przynależności do wegańskich firm kosmetycznych, marka musi spełniać restrykcyjne wytyczne. Do najpopularniejszych certyfikatów zalicza się “Vegan Society”, którego komisja sprawdza czy:
Innymi znanymi certyfikatami są “Leaping Bunny” oraz “Znak V”.
Kosmetyki wegańskie stworzone są głównie z produktów pochodzenia roślinnego, co nie znaczy, że są mniej skuteczne – wręcz przeciwnie. Naturalne oleje i ekstrakty z roślin mogą być świetną bazą do wysokiej jakości kosmetyków pielęgnacyjnych. Wartościowym produktem, którego obecność w składzie kosmetyku sprawia, że śmiało możemy go zarekomendować, jest masło shea. Do jego głównych właściwości należy bardzo dobre nawilżanie skóry oraz jej ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Ostatnie lata pokazują, że kosmetyki ze składem pochodzenia zwierzęcego są wypierane przez te zawierające oleje roślinne i ekstrakty z owoców. Ich zastosowanie jest bardzo wszechstronne, gdyż sprawdzają się świetnie jako produkty do pielęgnacji skóry, włosów, paznokci czy do kąpieli.