Awokado to egzotyczny owoc, który podbił serca Polaków. Nie dość, że jest smaczny, zdrowy, to jeszcze chętnie wykorzystywany w kosmetyce. Jakie działanie ma awokado?
Potencjał awokado jest wykorzystywany zwłaszcza w kuchni meksykańskiej, gdzie ten niesamowity pod względem odżywczym owoc gra pierwsze skrzypce chociażby w guacamole, czyli meksykańskim sosie, który jest przygotowywany na jego bazie. Jednak awokado możemy wykorzystywać nie tylko w kuchni, ale również w naszej łazience, używając go w domowym spa. Uwierzcie, że świetnie się sprawdzi jako składnik maseczek regenerujących na twarz i ciało czy odżywek do włosów.
By zacząć mówić o działaniu awokado w kosmetyce, warto zacząć od oleju pozyskiwanego z tego owocu, a jest to wyjątkowy specyfik, uważany za jeden z najzdrowszych olejów na świecie. Jest cennym źródłem witamin A, B i E, a także jest bogaty w takie minerały, jak potas i krzem. Olej z awokado używany w kosmetyce wykazuje właściwości przeciwutleniające, a także neutralizujące wolne rodniki, a więc dobrze wpływa na cerę skłonną do podrażnień i innych dermatologicznych problemów. Odżywcze działanie oleju z awokado sprawia, że jest składnikiem wielu kremów, szamponów czy balsamów do ciała.
Panie pokochały awokado za to, że stało się ich sprzymierzeńcem w walce ze zmarszczkami. Jak wspomnieliśmy wcześniej, olej z tego owocu zawiera wiele witamin i składników mineralnych, które są świetnymi przeciwutleniaczami, więc opóźniają procesy starzenia się skóry. Olej z awokado zawarty w wielu kosmetykach do twarzy pobudza produkcję kolagenu i z powodzeniem redukuje zmarszczki. Doskonałym przepisem na domową maseczkę przeciwzmarszczkową jest połączenie miąższu z awokado z łyżką żelu aloesowego i kilkoma kroplami oliwy z oliwek. Taka mikstura, którą nakładamy na oczyszczoną cerę twarzy i zostawiamy na ok. 5–10 minut, świetnie ujędrnia skórę.
Awokado pokochały też osoby młodsze, borykające się z trądzikiem czy mające problemy z łuszczycą. Olej i miąższ z owocu wpływają kojąco na podrażnioną skórę twarzy i głowy, pozwalają jej się regenerować.
Po ciężkim i długim dniu – na przykład godzinach spędzonych przed ekranem komputerowego monitora – szukasz sposobu na ukojenie dla piekących oczu? Bogate w witaminę C awokado może Ci pomóc ściągnąć z powiek opuchliznę i oznaki zmęczenia. Połóż na powieki po plasterku schłodzonego awokado. Zrób sobie taki owocowy kompres na kwadrans. Już po tym czasie zauważysz, że cienie pod oczami są mniejsze, a skóra znów bardziej jędrna.
Awokado jest też ukojeniem dla cery przesuszonej, ponieważ działa głęboko nawilżająco, a to dlatego, że jest źródłem witamin C i E. Wiele kosmetyków, zwłaszcza balsamów z olejem z awokado, to dobry pomysł na nawilżenie cery, ale można też nawilżyć ją domowymi sposobami. Jak? Rozdrobnione awokado możemy zmieszać z oliwą z oliwek i dokładnie wmasować w skórę, a zwłaszcza w najbardziej przesuszone miejsca, jak łokcie czy pięty. Po około 15 minutach spłukujemy maź z ciała.
Podobnie jak aloes, awokado przynosi też ulgę podrażnionej skórze, zwłaszcza w przypadku nadmiernego opalania, ponieważ pomaga łagodzić stany zapalne i podrażnienia. A co najważniejsze działa kojąco i antybakteryjnie. Warstwa miąższu położona na skórę po opalaniu powinna przynieść ulgę.
Olej z awokado jest też zbawienny dla kondycji skóry głowy i samych włosów, bo zawiera znaczną dawkę biotyny, która wzmacnia cebulki. Olej z tego owocu zapobiega też nadmiernemu świądowi skóry głowy, koi wszelkie podrażnienia i pomaga w walce z łupieżem. Najlepiej jest naolejować włosy na noc, a rano dokładnie umyć głowę. Da to szansę dokładnie wchłonąć się olejowi w strukturę włosa. Po kilku takich zabiegach kosmetycznych powinno się zauważyć poprawę. Włosy staną się bardziej lśniące i mocniejsze.