Jak dbać o wrażliwą cerę?

Uroda
Jak dbać o wrażliwą cerę?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Posiadaczki wrażliwej cery wiedzą dokładnie, że prawidłowa pielęgnacja i dbanie o nią mogą być prawdziwym wyzwaniem. Nie jest to jednak niemożliwe! Podpowiadamy, o czym pamiętać w przypadku zabiegów pielęgnacyjnych cery wrażliwej.

Cera wrażliwa

Cera wrażliwa, czyli jaka? Najczęściej tym mianem określana jest cera ze skłonnościami do zaczerwienień, rumieńców, różnego rodzaju wysypek oraz pieczenia i swędzenia. Nie bez powodu charakteryzuje się ją więc jako cerę kapryśną. Bardzo mocno reaguje bowiem na czynniki zewnętrzne, takie jak powietrze, wysokie i niskie temperatury czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Dlatego tak ważne jest, aby posiadaczki cery wrażliwej wybierały kosmetyki oraz zabiegi pielęgnacyjne ze sporą dozą uważności. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Jak wybrać kosmetyki?

Wybierając kosmetyki odpowiednie dla cery wrażliwej, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby były one delikatne i podrażniały Twojej skóry. Ponadto, Jeśli skóra dobrze na dany produkt reaguje, warto przy nim pozostać, natomiast jeśli już po pierwszym użyciu protestuje – natychmiast należy zaprzestać stosowania. W przypadku cery wrażliwej najlepiej sprawdza się też prosta zasada „im mniej, tym lepiej” Warto więc zdecydować się na dermokosmetyki lub sprawdzone kosmetyki pochodzenia naturalnego, na przykład te dostępne na https://zioladookola.pl/.

Oczyszczanie 

Zacznijmy od tego, jak prawidłowo oczyszczać cerę wrażliwą. Jest w końcu jeden z ważniejszych, jak nie najważniejszy, element codziennej pielęgnacji. Warto do oczyszczania wybrać delikatny żel lub piankę do mycia oraz płyn micelarny. Najlepiej, aby były to kosmetyki wyjątkowo delikatne oraz z dodatkiem łagodzących i nawilżających składników, na przykład aloesu, rumianku oraz róży. Zwróć szczególną uwagę na aloes, który oprócz kojących właściwości wykazuje także właściwości regenerujące i przyspiesza gojenie się drobnych ran.

Tonizowanie

Tonizowanie skóry jest niezwykle ważne w przypadku każdego typu cery – najlepiej jest robić to po każdym kontakcie twarzy z wodą. Aby nie naruszać skóry wrażliwej, wybierz jednak tonik w postaci delikatnej mgiełki, a przede wszystkim bez dodatku alkoholu oraz kwasów. 

Krem

Ważne jest także, aby w pielęgnacji skóry wrażliwej stosować odpowiedni krem. W przypadku kremów na dzień konieczne jest używanie tych z filtrem UV, który ochroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo zwróć uwagę, aby krem miał także właściwości nawilżające i łagodzące. Warto też wybrać produkt, który potraktować go jako bazę pod kosmetyki kolorowe takie jak podkład, korektor lub krem bb. 

W przypadku kremu na noc zwróć szczególną uwagę na to, aby jedną z głównych jego funkcji była regeneracja, a także łagodzenie podrażnień.  Dla cery wrażliwej świetne będą również kremy, które pomagają jej się odbudować i wzmacniają barierę ochronną. Warto także wybrać krem, który nawilża i działa również przeciwzmarszczkowo.

Peeling

Chociaż mogłoby się wydawać, że peeling jest elementem pielęgnacji, który lepiej jest pominąć w przypadku cery wrażliwej, to nie jest to prawda. Warto stosować peelingi, jednak najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem będą te enzymatyczne. Użycie peelingu mechanicznego w przypadku tej cery niesie zbyt duże ryzyko związane z podrażnieniami i uszkodzeniami. Enzymy natomiast delikatnie rozpuszczają i usuwają martwy naskórek.  Peeling warto wykonywać raz w tygodniu.

Zdjęcie główne: Raphael Lovaski/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Jagoda 10.04.2022

    ach pielęgnacja może być czasochłona ale warto 😉