5 rzeczy, które możesz zrobić, by żyć bardziej eko

5 rzeczy, które możesz zrobić, by żyć bardziej eko
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz żyć bardziej ekologicznie i przyczynić się do ratowania planety? Jeśli tak, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co możesz zrobić, aby stać się bardziej eko. W tym artykule zebraliśmy kilka pomysłów.

Wiele osób wybiera ekologiczny styl życia, aby polepszyć sytuację klimatyczną, a także, chociaż w minimalnym stopniu zmniejszyć swój ślad zużycia surowców. Warto jednak pamiętać, że podejmowane kroki eko nie tylko służą oceanom i ziemi. Dzięki zrównoważonej konsumpcji możesz także zaoszczędzić sporo pieniędzy.  

1. Zmniejsz zużycie energii

Redukcja energii to jeden z najpopularniejszych sposobów na ratowanie planety. Im mniej energii zużywasz, tym mniejsza jest potrzeba spalania węgla, a także mniej gazów cieplarnianych i cząstek stałych jest uwalnianych do powietrza. Jest to nie tylko korzystne dla klimatu, ale także dla Twoich dróg oddechowych. Ponadto energia sporo kosztuje, a zużywając jej mniej, możesz zaoszczędzić i zyskać fundusze na inne rzeczy.

Co więcej, jeśli planujesz zacząć korzystać z tzw. zielonej energii (np. panele fotowoltaiczne), będzie to dla Ciebie znacznie łatwiejsze, jeśli nauczysz się zużywać mniej prądu. Im mniejsze zapotrzebowanie na energię, tym mniej paneli słonecznych lub wiatraków jest potrzebnych!

Oszczędzanie energii to nawyk. Możesz przyzwyczaić się do zmniejszonego korzystania ze źródeł energii, takich jak prąd, gaz, drewno, ropa, węgiel, olej napędowy i benzyna. Upewnij się, że energia z tych źródeł nie jest marnowana w Twoim życiu. Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie energii. Poniżej przedstawiliśmy pięć pomysłów, od których możesz zacząć.

  • Wymień żarówki na energooszczędne lub LED,
  • wyłączaj urządzenia i światła, których nie używasz,
  • regularnie rozmrażaj zamrażarkę,
  • zaizoluj lepiej swój dom, ogrzewaj tylko pomieszczenia, w których przebywasz,
  • wybieraj elektronikę z etykietą klasy energetycznej A.

2. Nie marnuj wody

Tylko 1% całej wody na ziemi nadaje się do picia. To niewiele, biorąc pod uwagę, że populacja ludzi podwoiła się od 1960 r. I jest mało prawdopodobne, aby ten wzrost ustabilizował się w nadchodzących dziesięcioleciach. Świeża, czysta i bezpieczna do spożycia woda jest rzadkością i ludzkości grozi jej niedobór. Nowe techniki oczyszczania i odsalania mogą to jednak zmienić. W tej chwili możesz zmniejszyć obciążenie związane z cyklem wodnym, oszczędnie używając wody pitnej. 

  • Używaj oszczędzających wodę kranów i słuchawek prysznicowych,
  • nigdy nie puszczaj wody niepotrzebnie (np. podczas mycia zębów),
  • zbieraj deszczówkę, jeśli masz taką możliwość i np. podlewaj nią rośliny i spłukuj wodę w toalecie,
  • nie spuszczaj leków, tamponów, podpasek higienicznych i innych szkodliwych produktów do toalety,
  • używaj zielonych środków czyszczących, nie myj samochodu na ulicy, ale w myjni samochodowej, w której zanieczyszczona woda jest zbierana i oczyszczana.

3. Jedz organiczne warzywa

Ponieważ popyt na żywność wzrósł w ciągu ostatniego stulecia, globalne rolnictwo również znacznie się zintensyfikowało. Ciągle rosnąca liczba ludzi i zwierząt hodowlanych spowodowała zapotrzebowanie na uprawę żywności na niespotykaną skalę. Aby to osiągnąć, od dziesięcioleci stosuje się pestycydy chemiczne. Zabijają one szkodliwe owady, które niszczą uprawy. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że w uprawach znajdują się później toksyny. Mycie warzyw i owoców niewiele pomaga. Ponadto masowe stosowanie chemikaliów na całym świecie spowodowało poważną erozję i zanieczyszczenie gleby, a także zanieczyszczenie wód gruntowych, co w efekcie doprowadziło do zanieczyszczenia oceanów. Wszystkie ekosystemy mieszają się ze sobą. Wody gruntowe trafiają do strumieni rzek i oceanów, a woda z oceanów ostatecznie wraca do naszego pożywienia. Chemikalia są szkodliwe dla ludzi i zwierząt i są niepożądanym produktem ubocznym intensywnego rolnictwa.

Dlatego dla własnego zdrowia i zdrowia naszej planety możesz zdecydować się na spożywanie ekologicznych owoców i warzyw. Do produkcji upraw ekologicznych nie używa się chemicznych pestycydów, a gleba nie jest niepotrzebnie zatruwana.

  • Uprawiaj własne owoce i warzywa w ogrodzie lub na balkonie,
  • wybieraj produkty z ekologicznych upraw (takich jak kawa i organiczna herbata),
  • kupuj jajka ekologiczne,
  • staraj się kupować warzywa od lokalnych sprzedawców.

4. Jedz mniej mięsa lub wybieraj organiczne produkty mięsne

Jedząc mniej mięsa, zmniejszasz ryzyko zachorowania na różne dolegliwości, redukujesz obciążenie klimatyczne, zmniejszasz cierpienie zwierząt, pomagasz rozwinąć gospodarkę, a także oszczędzasz pieniądze (ponieważ mięso zwykle jest drogie).

Na całym świecie stosuje się ogromne ilości antybiotyków w celu przyspieszenia szybkiego wzrostu zwierząt hodowlanych (czyniąc bakterie odpornymi i stanowiącymi potencjalne zagrożenie dla ludzi), a duża część dostępnych na świecie gruntów rolnych jest wykorzystywana do produkcji pasz dla zwierząt.

5. Uważaj na produkty jednorazowe

Odpady są ogromnym problemem na całym świecie. Duża ilość opakowań jednorazowych tworzy górę odpadów, które są szkodliwe dla ludzi, zwierząt i środowiska. To, co obecnie dzieje się w oceanach, można określić jako plastikową zupę. Odpady plastikowe (pudełka, torby plastikowe, opakowania, styropian itp.) rozkładają się na małe cząstki, ale nie rozkładają się całkowicie. Tak więc woda wypełniona jest toksycznymi chemikaliami, które są szkodliwe dla zwierząt, które mają z nią kontakt. Około 40% ptaków morskich je plastik. Większe zwierzęta zjadają całe plastikowe torby, ponieważ wyglądają one jak meduzy.

Odpady są produktem ubocznym, który musimy zminimalizować, aby zmniejszyć nasz wpływ na planetę. Zacznij żyć bardziej świadomie i generuj mniej odpadów. 

  • Pij wodę z kranu lub filtruj ją samodzielnie. Woda butelkowana to duże obciążenie dla klimatu (butelkowanie, transport),
  • wybieraj produkty biodegradowalne (drewno, papier, tektura, żelazo),
  • segreguj odpady (szkło, odpady organiczne, odpady chemiczne, papier, baterie, olej kuchenny, stary olej, plastik, odpady resztkowe itp.),
  • wyrzucaj rzeczy tylko wtedy, gdy nie możesz ich sprzedać, oddać znajomym lub ponownie wykorzystać w inny sposób,
  • kupuj częściej w sklepach z używanymi rzeczami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*