Roślinna pielęgnacja – poznaj właściwości tych modnych składników

Roślinna pielęgnacja – poznaj właściwości tych modnych składników
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pandemia koronawirusa wpłynęła na trendy pielęgnacyjne. Zrezygnowaliśmy z makijażu na co dzień, a zaczęliśmy skupiać się na pielęgnacji naszej cery. Coraz więcej kobiet sięga po produkty pochodzenia roślinnego. Jaki mają wpływ na skórę? Sprawdź!  

Naturalność staje się coraz bardziej popularna. Ideologia łączy się z ruchem body positive i stawia na naturalny wygląd. Kiedyś produkty roślinne plasowały się w rankingach na dalszych pozycjach. Z czego to wynikało? Przede wszystkim z nieświadomości. Kobiety nie zdawały sobie sprawy, jakie dobroczynne składniki są zawarte w takich produktach. Kilka ostatnich lat owocowało w kampanie mające na celu szerzenie wiedzy na temat ekologii i kosmetyków nietestowanych na zwierzętach. Zaczęto przykładać większą uwagę do tego, w jaki sposób możemy chronić Ziemię i korzystać z jej darów. 

Rośliny i ich właściwości

Konsumenci zauważyli analogię pomiędzy prostym, naturalnym składem produktu i fantastycznymi efektami, jakie zyskiwali, stosując go. Po latach pracy w laboratorium badacze są w stanie wykorzystać wszystkie cenne właściwości rośliny. 

Bakuchiol

Jedną z takich roślin jest bakuchiol – zastępca retinolu w formie naturalnej. Bakuchiol jest związkiem pozyskiwanym z nasion „Babci”, czyli indyjskiej rośliny. Co ważne, nie przyczynia się do podrażnień skóry. Jadalne nasiona i liście, z których pozyskuje się dobroczynne składniki, bogate są w witaminy i substancje, które zapobiegają starzeniu się skóry. Przyczynia się do wzrostu produkcji kolagenu i elastyny, za pomocą wydzielanych fibroblastów. Świetnie się sprawdzi, jeśli chcesz ujędrnić i zniwelować przebarwienia. Często znajduje się w kosmetykach przeciwtrądzikowych, hamuje powstawanie łoju i skutecznie złuszcza martwy naskórek. Bakuchiol jest fenomenem jeśli chodzi o kosmetyki roślinne, gdyż niweluje szkodliwe skutki promieniowania słonecznego. 

Wąkrotka azjatycka

Tuż za bakuchiolem plasuje się wąkrotka azjatycka. Jej zastosowanie w medycynie indyjskiej odkryto tysiące lat temu, dziś używana jest powszechnie w przemyśle kosmetycznym. Charakterystyczne właściwości regenerujące, przeciwzapalne oraz łagodzące podrażnienia, możemy przypisywać madekasozydom i azjatykozydom. Wąkrotka azjatycka jest skuteczna w walce z trądzikiem i atopowym zapaleniem skóry, łagodzi zaczerwienienia i wyrównuje koloryt cery. Oprócz tego roślina pomaga w leczeniu stanów zapalnych i zapobiega starzeniu. Podobnie do bakuchiolu ujędrnia skórę, dzięki zawartym fibroblastom. 

Kosmetyki konopne

Kontrowersje związane z rozrywkowym aspektem konopi zaczęły zanikać kilka lat temu. Oprócz właściwości odurzających zwrócono uwagę na dobroczynne składniki i zastosowanie rośliny do produkcji kosmetyków. Oleje zawierające konopie działają oczyszczająco i bakteriobójczo. Ograniczają wydzielanie sebum. To must have dla posiadaczek skóry tłustej i trądzikowej. Kosmetyki konopne dogłębnie nawilżają skórę i rozjaśniają przebarwienia. 

Nasiona konopi siewnych obfitują w białka oraz kwasy, które świetnie radzą sobie ze zmarszczkami. Witaminy K, E, magnez oraz cynk znajdą zastosowanie w codziennej pielęgnacji. Przyczyniają się do eliminacji wolnych rodników, co ma swoje przełożenie w regulacji procesu starzenia się skóry. 

Ekstrakty z CBD są całkowicie legalne, oprócz tego potwierdzono ich właściwości przeciwbólowe. Konopie wpływają na układ nerwowy uspokajająco, nie mając przy tym działania psychoaktywnego jak THC. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*