Ekologiczne rozwiązania są obecne w coraz to nowych dziedzinach życia – nic dziwnego, że dotyczą również naszej codziennej pielęgnacji. Życie w zgodzie z naturą jest świetnym sposobem na zrównoważone i świadome dbanie o siebie. Jak wprowadzić eko rozwiązania do swoich rytuałów?
Ekologiczna pielęgnacja pod wieloma względami jest normalną koleją rzeczy po zdecydowaniu się na świadomą modę, dietę roślinną i segregację śmieci. Poniżej przedstawiamy kilka prostych rozwiązań, dzięki którym pielęgnacja stanie się przyjemnym elementem dnia, a nie punktem wyjścia do wyrzutów sumienia.
15 porad, jak zmienić swój sposób pielęgnacji na bardziej ekologiczny
- Postaw na minimalizm
Bądź kobietą świadomą swoich potrzeb. Zrób rozeznanie, jakich produktów naprawdę potrzebujesz, aby Twoja twarz była rozświetlona, a ciało odpowiednio nawilżone. Przed kupieniem kolejnego słoiczka kremu przeczytaj, czy na pewno sprawdzi się przy Twoim typie skóry. Nie kupuj kosmetyków na zaś, stosuj te, z których jesteś zadowolona, a przed zakupem nowości zapoznaj się z opiniami innych.
- Recykling kosmetyków
Zacznij od porządków i rachunku sumienia. Ilu kosmetyków stojących w Twojej łazience już dawno przestałaś używać i tylko zbierają kurz? Jeśli wiesz, że dany produkt się nie sprawdził, to zanim go wyrzucisz, spróbuj znaleźć mu inne zastosowanie w swoim domu. Nietrafione żele i szampony mogą posłużyć jako lekkie detergenty myjące, a kremy do twarzy można wykorzystać do smarowania dłoni lub stóp.
- Czytaj składy kosmetyków
Przed zakupem produktu dokładnie zapoznaj się z jego etykietą. Unikaj kosmetyków zawierających nawet niewielkie ilości szkodliwych substancji oraz tych, które mają w swoim składzie olej palmowy – jego pozyskiwanie jest dalekie od etycznego.
- Postaw na naturalne kosmetyki
Jeśli chcesz mieć pewność, że produkt nie zawiera chemicznych i szkodliwych składników, wybieraj raczej wegańskie kosmetyki naturalne. Bogactwo roślin i ich właściwości są tak wspaniałe, że powstają z nich najlepsze i najzdrowsze propozycje kosmetyczne.
- Sprawdzaj terminy ważności produktów
Naturalne kosmetyki zazwyczaj nie mają długich terminów ważności. Producenci zalecają zużycie kremów czy balsamów w ciągu sześciu miesięcy od daty otwarcia. Kosmetyki, które mają bardzo długie daty przydatności, zazwyczaj są naszpikowane konserwantami i substancjami przedłużającymi ich świeżość.
- Przygotuj domowe kosmetyki
Samodzielne przygotowanie kosmetyków w domu jest bardzo proste, tanie i nie zabierze Ci dużo czasu. Nawet z podstawowych produktów – takich jak olej kokosowy, miód, płatki owsiane, brązowy cukier czy sok z cytryny – możemy stworzyć świetne peelingi, maski czy odżywki. To doskonały sposób, aby zorganizować sobie domowe spa.
- Unikaj firm, które testują produkty na zwierzętach
Kosmetyki produkowane w Unii Europejskiej nie są testowane na zwierzętach, ale np. te docierające na nasz rynek z Chin – są. Dlatego przed zakupem starannie przeczytaj etykietę i zapoznaj się ze wszystkimi oznaczeniami.
- Najlepszą pielęgnacją jest zdrowy styl życia
Nawet kosmetyki z najwyższej półki nie poprawią wyglądu naszej cery, jeśli nie będziemy wprowadzać w życie zdrowych nawyków. Odpowiednio zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i unikanie stresu to klucz do pięknego wyglądu.
- Dbaj o odpowiednią ilość snu
Regeneracja i sen są niezwykle ważne dla zdrowia i odporności organizmu. Dużo osób cierpi na problemy z bezsennością i śpi mniej niż zalecane minimum siedmiu godzin na dobę. Istnieje kilka technik, które pomagają w walce z zasypianiem, należy np. unikać korzystania z telefonów i komputerów na dwie godziny przed snem.
- Unikaj wystawiania się na promienie słoneczne
Działanie promieni UV jest bardzo szkodliwe dla skóry. Absolutną koniecznością jest używanie filtrów ochronnych. Aby zadbać o piękny wygląd skóry i spowolnić jej procesy starzenia się, warto zrezygnować z częstych kąpieli słonecznych i wybrać zacienione miejsce na leżaku.
- Ogranicz plastik w swojej łazience
Mnóstwo artykułów kosmetycznych i higienicznych jest pakowanych lub wykonanych z plastiku. Można zorganizować swoją kosmetyczkę poprzez wybieranie produktów wykonanych z drewna lub cynku. W ofercie “naturalnych” drogerii znajdziesz mnóstwo kosmetyków pakowanych w szklane ekologiczne słoiczki.
- Oszczędzaj wodę
Pamiętaj, aby zakręcać kran podczas mycia zębów – podczas kilkuminutowego szorowania można zmarnować nawet 5 litrów wody. To bardzo prosty nawyk, który pomoże oszczędzać wodę, której mamy na świecie coraz mniej.
- Nie ulegaj reklamie
Przeglądanie social mediów, czytanie kobiecej prasy i oglądanie reklam często sprawia, że kobiety zaczynają być niezadowolone ze swojego wyglądu. Bądź świadomą konsumentką i nie dawaj się nabierać na sztuczki marketingowców. Zakupy w drogerii rób, jeśli rzeczywiście potrzebujesz jakiegoś produktu.
- Nie daj się nabrać na produkty eko
Wiele firm dodaje do swoich produktów przedrostek: “eko”, aby nadać im dodatkową wartość, niestety nie zawsze są to rzeczywiście ekologiczne i przyjazne środowisku kosmetyki. Sprawdzaj, czy dana marka ma certyfikat, który potwierdza, że spełnia surowe kryteria.
- Kupuj kosmetyki od polskich marek
Wspieranie lokalnych małych biznesów jest bardzo dobrą decyzją. Mniejsze manufaktury, mydlarnie czy tłocznie olejów często mają świetne produkty wyprodukowane w etyczny i ekologiczny sposób. Może trudniej jest o nich usłyszeć, bo nie mają budżetu na krzykliwe kampanie, ale warto poszukać chwilę dłużej, aby znaleźć prawdziwe perełki.