Wanna czy prysznic? Sprawdzamy, co jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem

Wanna czy prysznic? Sprawdzamy, co jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Często uważa się, że podczas kąpieli pod prysznicem zużywamy mniej wody niż podczas kąpieli w wannie. Czy to prawda? Jeśli zależy Ci na zrównoważonym stylu życia i nie chcesz marnować cennego zasobu, jakim jest woda, czytaj dalej. W tym artykule podsumujemy, które rozwiązanie jest bardziej ekologiczne.

Liczby mówią same za siebie

35% wody używanej w gospodarstwach domowych wykorzystujemy w łazience. Chociaż wylegiwanie się w wannie wypełnionej gorącą wodą to doskonały sposób na relaks po ciężkim dniu, to może jednak lepiej zdecydować się na prysznic, aby zmniejszyć zużycie wody?

Najnowsze badania pokazują, że podczas jednej kąpieli w wannie zużywa się średnio od 150 do 200 litrów wody. Podczas prysznica jest to od 17 do 20 litrów wody na minutę. Dlatego w przypadku kąpieli pod prysznicem ilość zużytej wody zależy od długości jej trwania. Liczba ta waha się między 85, a nawet 200 litrami. 

Dzienne zużycie wody

Ilość zasobów wodnych wykorzystywanych na co dzień w różnych gałęziach przemysłu, m.in. w rolnictwie lub hodowli zwierząt, jest coraz większym problemem. Produkcja zużywa setki ton litrów dziennie, jednak w gospodarstwach domowych także wykorzystujemy sporo tego naturalnego zasobu. 

Prysznic czy wanna? Co jest bardziej ekologiczne?

Szacuje się, że przeciętna wanna może pomieścić do 160 litrów wody. Dla porównania prysznic zużywa od 17 do 20 litrów wody na minutę.

Wykonując obliczenia, otrzymamy więc następujące liczby:

  • kąpiel: 160 litrów wody;
  • 5-minutowy prysznic: od 85 do 100 litrów wody;
  • 10-minutowy prysznic: do 200 litrów wody.

W związku z tym ilość wody zużywanej pod prysznicem zależy od czasu jego trwania. Im krótszy, tym więcej wody zaoszczędzimy. 

Kąpiel jest lepsza niż długi prysznic

Powszechnie uważa się, że aby oszczędzać wodę i energię, lepiej jest wziąć prysznic. Nie jest to jednak do końca prawda, jak zresztą widać po przedstawionych wyżej liczbach. Biorąc prysznic przez 5 minut, zużycie wody wynosi od 85 do 100 litrów wody i można powiedzieć, że jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie niż kąpiel. Ale warto pamiętać, że wanna nigdy nie jest wypełniona po brzegi. Dlatego przy dłuższym prysznicu, na przykład trwającym 10 minut, będziemy zużywać co najmniej tyle samo wody, co przy zwykłej kąpieli w wannie. Zużycie wody zależy zatem nie tylko od sposobu kąpieli, ale przede wszystkim od czasu trwania przepływu wody. 

Wskazówki dotyczące zmniejszania zużycia wody

Oto kilka wskazówek, dzięki którym zmniejszysz zużycie wody pod prysznicem lub podczas kąpieli w wannie:

  • zainstaluj głowicę prysznicową o niskim przepływie;
  • zakręcaj dopływ wody pod prysznicem między myciem włosów, myciem ciała itp.;
  • unikaj długich kąpieli pod prysznicem;
  • wlewaj mniej wody do wanny (wydaje się to oczywiste, ale jest to dobry sposób na łatwe zaoszczędzenie kilku litrów).

Połączenie wanny i prysznica – rozwiązanie 2w1

Dzięki połączeniu wanny i prysznica możesz cieszyć się zarówno relaksującą kąpielą, jak i szybkim myciem ciała pod strumieniem bieżącej wody. 

W rzeczywistości można łatwo manipulować zużyciem wody w zależności od okazji: szybki prysznic, relaksująca kąpiel, masaż pod prysznicem – każdy woli coś innego. Pamiętaj jednak, że umiar jest złotą zasadą ograniczania dziennego zużycia wody.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • inga 27.01.2022

    Ja mam wannę z parawanem i to uważam jest dobre rozwiązanie, bo możemy brać szybki prysznic i długą kąpiel.