Dlaczego warto szczotkować ciało podczas kąpieli?

Kąpiel i relaks
Dlaczego warto szczotkować ciało podczas kąpieli?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szczotkowanie kojarzy się bardziej z rozczesywaniem włosów, jednak można również za pomocą szczotki masować ciało. Koniecznie sprawdź, czemu taki domowy zabieg jest tak lubiany przez wiele osób i jaki ma wpływ na stan skóry.

Czym szczotkować skórę?

Do szczotkowania ciała podczas kąpieli, a także po niej, będzie Ci potrzebna odpowiednia szczotka. Powinna być wykonana z naturalnych surowców. Dobry wyborem jest np. tampico – to włókno pochodzące z Agawy. Na rynku można znaleźć wiele szczotek także z włókien syntetycznych, jednak nie są one godne polecenia. Naturalne materiały sprawiają przede wszystkim, że skóra po masażu nie jest podrażniona. Syntetyki mogą również wywołać niepożądaną alergię.

Na rynku dostępne są szczotki zarówno z krótkimi, jak i długimi rączkami. Do bardziej intensywnego masażu, do którego konieczne jest użycie odpowiedniego nacisku, najlepiej sprawdzą się modele z krótką rączką. Te długie pozwolą z kolei na masaż pleców. Podczas wyboru szczotki koniecznie sprawdź, jaki rodzaj włosia posiada. Jeśli Twoja skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji lub cierpisz z powodu pękających naczynek, koniecznie wybierz szczotkę z miękkim włosiem. Dzięki temu nie podrażnisz jej jeszcze bardziej.

Jak wykonywać zabieg szczotkowania ciała?

Według swoich preferencji oraz wrażliwości skóry możesz wybrać szczotkowanie na sucho bądź mokro. Drugi rodzaj szczotkowania wykonuj, kiedy jesteś w kąpieli albo pod prysznicem. Szczotka powinna być lekko zwilżona i możesz nałożyć na nią dodatkowo delikatny peeling dla lepszego oczyszczenia porów skóry np. z nadmiaru sebum. Podczas szczotkowania wykonuj subtelne, okrężne ruchy.

Szczotkowanie na sucho odbywa się bardzo podobnie. W tym wypadku należy wykonywać je po kąpieli, kiedy skóra jest wysuszona i pozbawiona zanieczyszczeń. Przy masowaniu ciała szczotką na sucho warto wykonywać ruchy dość powoli i dbać, by szczotka zbyt mocno nie dotykała skóry. Jeśli wybierzesz szczotkę z odpowiednim włosiem, na pewno nie odczujesz dyskomfortu podczas masażu.

Przy pierwszym zetknięciu się ze szczotką możesz odczuć lekki dyskomfort, ale z czasem skóra przyzwyczaja się do jej włosia. Podczas masażu należy omijać takie miejsca, jak szyja, czy wewnętrzna strona ud. Koniecznie sprawdź, czy te miejsca nie są zbyt delikatne na masaż szczotką. Jeśli poczujesz silne drapanie, pozostaw te rejony.

Każdą okolicę ciała masuj w nieco innych sposób – pośladki, brzuch oraz uda możesz masować bardziej kolistymi ruchami, utrzymując ruch ko górze. Brzuch należy z kolei masować zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, ponieważ w tym kierunku są ułożone nasze jelita.

Jakie efekty przynosi masaż szczotką?

Mycie się za pomocą szczotki z naturalnym włosiem może dać niespodziewane efekty. Są nimi:

  • polepszenie krążenia krwi,
  • zmniejszenie cellulitu,
  • poprawa jędrności skóry,
  • poprawa jej kolorytu,
  • zmniejszenie ilości martwego naskórka,
  • wygładzenie,
  • lepsze wchłanianie się składników odżywczych z olejków lub balsamów do ciała.

Przy regularnym szczotkowaniu skóry na pewno zauważysz, że staje się znacznie bardziej gładka i ujędrniona. Jeśli zmagasz się z cellulitem, to ulegnie on zmniejszeniu. By efekty były lepsze, ważna jest regularność, a przede wszystkim odpowiednia długość masażu. Szczotkowanie ciała na mokro można wykonywać pod prysznicem przez około 20–30 minut. Szczotkowanie na sucho warto rozpocząć od 10 i później przejść do 20 minut dziennie. Przy regularnym stosowaniu szczotki do ciała należy ją myć minimum raz w tygodniu za pomocą delikatnego mydła. Po jej wyczyszczeniu trzeba suszyć ją włosiem do dołu, na ręczniku papierowym.

Przeciwwskazania do szczotkowania ciała

Szczotkowanie ciała nie powinno być wykonywane, jeśli na Twojej skórze pojawiło się zakażenie bakteryjne lub wirusowe albo masz świeże blizny. W tych obszarach należy całkowicie zrezygnować ze szczotkowania. Nie można również szczotkować skóry, kiedy na ciele posiadasz otwarte rany, trudno gojące się podrażnienia oraz niewiadomego pochodzenia zaczerwienienia. Warto skonsultować je z dermatologiem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*