Ekologiczne szczoteczki do zębów – dlaczego warto ich używać?

Ekologiczne szczoteczki do zębów – dlaczego warto ich używać?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szczotkowanie zębów to obowiązkowy element każdej porannej i wieczornej toalety. Utrzymanie jamy ustnej w odpowiednim stanie wymaga regularnego mycia zębów oraz cyklicznej zmiany szczoteczki do ich czyszczenia. Między włoskami szczoteczki do zębów gromadzą się bakterie i drobnoustroje, które mogą przyczynić się np. do powstania zapalenia dziąseł, dlatego należy regularnie ją wymieniać. Jednak wyrzucanie plastikowych szczoteczek bardzo negatywnie wpływa na środowisko. Co zrobić, aby być eko?

Negatywny wpływ plastiku na przyrodę

Niestety, ale większość szczoteczek do zębów dostępnych w sklepach wykonanych jest z plastiku, który bardzo niekorzystnie wpływa na środowisko. Dentyści zalecają jej wymianę co najmniej co 3 miesiące. Aby przeciętna plastikowa szczoteczka się rozłożyła potrzeba aż około 500 lat. To bardzo dużo, tym bardziej że statystycznie każdy człowiek zużywa około 300 szczoteczek do zębów w ciągu swojego życia. Oczywiście to nie oznacza, iż nie należy jej regularnie wymieniać. Najlepiej zrezygnować z tradycyjnych szczoteczek do zębów i przestawić się na inne rozwiązania, aby maksymalnie ograniczyć zużywanie plastiku.

Alternatywy dla zwykłych szczoteczek do zębów

1. Bambusowe szczoteczki

Najlepszym rozwiązaniem w walce o dobro planety jest używanie bambusowych szczoteczek do zębów. Ich trzon jest w pełni wykonany z materiału, który bez problemu rozłoży się w środowisku i nie będzie stanowił dużego zagrożenia dla przyrody.

Dodatkowo bambus to jedna z najszybciej rosnących roślin na świecie. Do jej uprawy nie używa się żadnych nawozów ani pestycydów. Każdy gatunek bambusa wytwarza bardzo dużo tlenu, więc jest niezwykle pożyteczny dla całego środowiska.

Takie szczoteczki do zębów są bardzo estetyczne i minimalistyczne, przez co świetnie będą pasować do każdej łazienki. Dużym plusem tej alternatywnej wersji szczoteczki jest cena, ponieważ nieznacznie różni się ona od ceny plastikowej. Jej koszt to około 10-15 zł za sztukę.

2. Gałązki Miswak

Dla osób szukających w 100% naturalnych alternatyw zwykłych szczoteczek są dostępne gałązki Miswak, które mają bardzo podobne działanie i zastosowanie jak tradycyjne szczoteczki.

Różne gałązki używane są głównie w biedniejszych częściach Afryki i służą tam właśnie do utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej. W Polsce bez problemu można nabyć gałązki Miswak w sklepach internetowych. Ich cena jest bardzo atrakcyjna i nie stanowi dużej różnicy względem tradycyjnych plastikowych szczoteczek. Cena waha się w granicach od 10 do nawet 50 zł za sztukę.

3. Elektryczne i soniczne szczoteczki

Dla osób nieprzepadających za szczoteczkami wykonanymi z bambusa czy gałązkami Miswak dobrym rozwiązaniem będzie przestawienie się ze zwykłej szczoteczki na taką elektryczną. Pomimo iż zużywa ona prąd, jest zbudowana z plastiku i jej końcówki również są plastikowe, to stanowi mniejszą szkodę dla środowiska.

Dzieje się tak głównie dlatego, że ze szczoteczki elektrycznej czy sonicznej korzystamy przez wiele lat, wymieniając jedynie jej końcówki, które zbudowane są ze znacznie mniejszej ilości plastiku niż tradycyjne odpowiedniki. Jedna końcówka do szczoteczki elektrycznej zbudowana jest z około połowy tradycyjnej szczoteczki. Dla osób chcących dbać o środowisko jest to pewien kompromis.

Ekologiczna zagłada

Niestety, jeśli nie ograniczymy jako społeczeństwo produkcji plastiku oraz szkodliwych tworzyw to nasza planeta z biegiem czasu może zamienić się w jedno wielkie wysypisko śmieci. Obecnie na oceanie istnieją już wyspy stworzone ze śmieci, które wyrzucili ludzie.

To wszystko ma bardzo negatywny wpływ na całe środowisko również na czystość powietrza. Żyjące zwierzęta zarówno lądowe, jak i morskie narażone są na wiele przeszkód spowodowanych zaśmiecaniem Ziemi. Dlatego właśnie ograniczenie plastiku jest tak ważne.

Podsumowując, korzystanie z ekologicznych szczoteczek do zębów, to świetne rozwiązanie w walce z ograniczeniem plastiku. Dzięki swojej przystępnej cenie są one dostępne dla każdego. Coraz częściej można je spotkać w supermarketach czy drogeriach stacjonarnych, dzięki czemu jeszcze bardziej zwiększa się ich dostępność. Dzięki zminimalizowaniu produkcji plastikowych odpadów mamy realny wpływ na poprawę środowiska.

Zdj. główne: Superkitina/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*