Czy rano trzeba myć twarz?

Czy rano trzeba myć twarz?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby, które na co dzień bardzo dbają o wygląd swojej twarzy, często nadmiernie oczyszczają jej powierzchnię. Mycie ciała i twarzy jest oczywiście wskazane, jednak czy trzeba myć twarz również z rana? Zwłaszcza jeśli wieczorem wykonałaś odpowiednią pielęgnację? Specjalnie dla Was spróbujemy ustalić, czy mycie twarzy z rana jest wskazane i jak to wpływa na naszą skórę!

Codzienna pielęgnacja twarzy

Twarz to część ciała, o którą należy wyjątkowo dbać. Niewłaściwa pielęgnacja może powodować niemałe problemy z cerą. Warto oczywiście dostosować ją do potrzeb naszej skóry. Do cery tłustej, suchej i dojrzałej należy dostosować odpowiednie kosmetyki, ale również rytuały beauty. Dyskusyjnym elementem codziennej higieny jest mycie twarzy rano i wieczorem. Jak się okazuje, nie każdy to robi, a nawet nie jest to wskazane! Dlaczego? Oto odpowiedź!

Dlaczego nie należy myć twarzy rano?

Według dermatologów nie każdy typ skóry wymaga codziennego porannego mycia. Mowa zwłaszcza o cerze normalnej, suchej i atopowej, które potrzebują dużej dawki nawilżenia, a każdorazowe mycie sprawia, że ścieramy warstwę lipidową obecną na skórze. Nie ma to nic wspólnego z higieną. Po prawidłowym oczyszczeniu twarzy wieczorem i nałożeniu na jej powierzchnię kremów, serum czy olejków, możesz zignorować poranne oczyszczanie skóry. 

Warto także pamiętać o właściwym pozbyciu się resztek makijażu, które pozostawione na skórze mogą prowadzić do zapychania się porów, a w konsekwencji do powstawania bolesnych stanów zapalnych. Dlatego podstawą jest właśnie oczyszczenie skóry, ale jedynie wieczorem. Na twarzy wówczas pojawi się naturalne sebum, jednak jego ilość nie zaburzy wyglądu skóry, nawet po nałożeniu makijażu. Ponadto, nie powinno się go nadmiernie usuwać, ponieważ w naturalny sposób chroni ono skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Pielęgnacja twarzy – jak ją wykonać?

Z pewnością ze skórą należy obchodzić się wyjątkowo ostrożnie. Zwłaszcza tą, która znajduje się na twarzy, jest bowiem niezwykle delikatna. Aby nie uszkodzić warstwy lipidowej, która chroni nas przed inwazją grzybów i bakterii, należy pozostawić na skórze warstwę sebum. Stanowi ono naturalny lubrykant naszej skóry, który również odpowiada za to, że jest ona elastyczna i wolniej się starzeje. Przy nadmiernym myciu cera może mocno się przesuszać, a tym samym na jej powierzchni pojawiają się stany zapalne, a nawet mocne uszkodzenia w skórze.

Zatem w zupełności wystarczy, jeśli wykonasz dokładne oczyszczanie wieczorem, a następnie nałożysz na skórę hydrolat lub tonik. Nie zapomnij oczywiście o mocnym, dogłębnym nawilżeniu. Rano twarz jest gotowa, aby nałożyć na nią makijaż. Możesz jedynie zadbać o dodatkowe nawilżenie, aby makijaż świetnie się na niej trzymał.

Pamiętaj jednak, że jeśli stosujesz mocno natłuszczające maski lub oleje i zostawiasz je na noc, warto oczyścić rano twarz. Taka warstwa natłuszczenia może być po prostu zbyt mocna i sprawi wówczas, że twarz będzie nieestetycznie wyglądać i mocno się świecić.

Przy pielęgnacji twarzy należy mieć na uwadze, aby nie popadać w skrajności. Ponadto buzia powinna mieć zachowany odpowiedni balans między skórą oczyszczoną a nawilżoną. Nie zapomnij także dobrać właściwych produktów do pielęgnacji, które pomogą Ci zachować piękny wygląd twarzy przez wiele lat.

Zdj. główne: Matthew Tkocz/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*