Czym się kierować przy zakupie ubrań, jeśli zależy Ci na ekologii?

Zero waste
Czym się kierować przy zakupie ubrań, jeśli zależy Ci na ekologii?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Temat ekologicznego życia jest tak popularny, że nic dziwnego, iż znalazł on swoje miejsce również w modzie. Co robić, gdy nie chcesz rezygnować z zakupów i zależy Ci na dbaniu o naszą planetę?

Jak etycznie kupować ubrania? Jak świadomie wybierać miejsca, w których możemy zakupić nową sukienkę lub bluzę, nie szkodząc tym samym środowisku? Takie pytania zadaje sobie coraz więcej osób. Życie eko staje się bardzo popularne i obejmuje m.in. sferę beauty. Oto kilka rad, jeśli chcesz wybierać mądrze z mniejszą szkodą dla otaczającej nas przyrody.

Zmień nastawienie – slow fashion

Większość z nas kupuje masę rzeczy pod wpływem chwili. Nie zastanawiamy się, czy aby na pewno dany produkt jest nam potrzebny. Nowy sweter pięknie wygląda i cieszy nasze oczy, ale równie dobrze może dołączyć do wielkiego grona ubrań w naszej szafie, w których wcale nie chodzimy.

Slow fashion dotyczy zrównoważonego podejścia do zakupów. Prezentując taką postawę, zwracasz uwagę na jakość produktu i na to jak często ulegasz chwilowej fascynacji rzeczą, za którą później płacisz przy kasie. Czas zacząć myśleć na odwrót i nie uzależniać szczęścia od nowej odzieży. Lepiej kupować sobie ubrania rzadziej, ale takie, które będą służyły nawet kilka lat.

Tkaniny, które kocha nasze środowisko 

Zacznij czytać metki. Wydaje się, że jest to banalna rada, ale jakże ważna. Z nią wiąże się zminimalizowanie np. zakupów dwóch, trzech słabej jakości bluzek do jednej, o bardzo dobrym rodzaju tkaniny. Po co masz wydawać pieniądze na kupienie kilku rzeczy, które szybko wyrzucisz, gdy świadomy wybór sukienki np. z lnu sprawi, że będziesz się z niej cieszyć latami?

Świadome nawyki to także wybieranie ubrań wykonanych z dobrego materiału. Tkaniny będące mniej szkodliwe dla środowiska to: len, tkaniny konopne czy pinatex (tworzony z resztek bananów, nie potrzebuje dodatkowych nawozów, upraw czy pestycydów). Jeszcze innym materiałem pozyskiwanym ekologicznie jest tkanina z recyklingu. Syntetyczne włókna można przetwarzać wielokrotnie i nie trzeba się obawiać, iż będą one gorsze jakościowo. 

Wielkie marki i koncerny produkujące ubrania m.in. dla znanych sieciówek zmieniły swoją politykę handlową w przeciągu ostatnich kilku lat. Ubrania wyprodukowane z bawełny organicznej można znaleźć np. w H&M. Na rynku pojawia się coraz więcej sklepów, które stawiają na zrównoważony rozwój i na jakość swoich produktów. Wystarczy, że poszukasz trochę informacji o polityce handlowej prowadzonej przez daną markę. 

Ekologiczne zakupy z drugiej ręki

Lumpeksy i strony z ubraniami pochodzącymi z drugiej ręki nie są już niczym dziwnym. Obecnie prawdziwych fanów mody można spotkać właśnie w second-handach, gdzie wyszukują same perełki ubraniowe. Po małej renowacji DIY dadzą im drugie życie. Stało się to już tak powszechne, że ludzie chwalą się tym, co udało im się znaleźć w sklepie z używaną odzieżą. Takie miejsce to najlepszy z możliwych sposobów na etyczne robienie zakupów.

Zdj. główne: Jason Briscoe/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*