Czy warto kupować ubrania z kaszmiru, który pochodzi ze zrównoważonej produkcji?

Eko look
Czy warto kupować ubrania z kaszmiru, który pochodzi ze zrównoważonej produkcji?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kaszmirowe swetry to must have każdej zimowej szafy. Pozwolą wyczarować świetne stylizacje w pięć minut. Szaliki z kaszmiru z kolei idealnie otulają szyje swoją miękką tkaniną i ochronią nas przed mrozem i zimnym wiatrem. Jak więc kupować odpowiedzialnie produkty z tego materiału, aby nie przyczyniać się do degradacji środowiska oraz niewolniczej pracy ludzi, i móc je nosić w zgodzie z własnym sumieniem? 

Z czego wynika fenomen kaszmirowych ubrań? 

Kaszmirowe ubrania wyróżniają się niesamowitą, wręcz otulającą miękkością oraz lekkością, dobrze dopasowane pod względem rozmiaru, idealnie leżą na sylwetce i podkreślają jej kształty. Dodatkowo cechują się także wyjątkowym ciepłem, jakie zapewniają w chłodne, zimowe dni. Ne ma więc nic w tym dziwnego, że materiał ten jest tak uwielbiany przez wiele osób. Wszystko to zawdzięcza natomiast temu, że jako jedyny z wełnianych tkanin ma właściwości termoregulacyjne; chłodzi latem, grzeje zimą. Ponadto kaszmirowe ubrania wraz z upływem czasu zyskują na jakości, przez to, że stają się bardziej puszyste. Stąd wynikają także wysokie ceny kaszmirowych ubrań, które najczęściej zaczynają się od około 300 złotych i mogą sięgać nawet kilku tysięcy. 

Kaszmir ze zrównoważonej produkcji, czyli jaki? 

Ogromna popularność kaszmiru i dokładnie znane niemal każdemu właściwości tej dzianiny sprawiają, że każdego roku w kolekcjach jesienno-zimowych można znaleźć swetry, szale i inne ubrania wykonane właśnie z kaszmiru. Jednak produkty z tych sklepów nie są do końca dobrym wyborem, zwłaszcza pod względem etycznym. Dlaczego? 

Kaszmir należy do rodzaju surowca, który pozyskiwany jest z futra kóz kaszmirskich, przy czym jedna koza jest w stanie wyprodukować rocznie zaledwie 200 gramów kaszmiru. Sama obróbka tego materiału po wyczesaniu go z nich wymaga także wiele pracy, na którą składa się oczyszczanie futra z brudu, tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Barwienie pozyskanych włókien, przędzenie ich oraz wietrzenie zapobiegające sklejaniu. 

Aby ograniczyć koszty powstawania kaszmiru, prace te wykonywane są najczęściej w Azji, gdzie warunki zatrudnienia w fabrykach tego surowca pozostawiają bardzo często wiele do życzenia. Stąd też wynika tak duża rozpiętość cenowa ubrań kaszmirowych, gdyż jedne z nich produkowane są właśnie bez poszanowania praw człowieka, w nieetycznych warunkach, a inne – droższe powstają najczęściej w małych manufakturach, gdzie pracownicy mają zapewnione odpowiednie warunki pracy, wynagrodzenie za nią oraz opiekę socjalną. Dodatkowo często zdarza się tak, że „tańsze” kaszmirowe ubrania barwione są za pomocą szkodliwych dla zdrowia substancji. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem tego typu produktów w okazyjnych cenach, zwłaszcza jeśli dobro innych ludzi oraz dbałość o środowisko naturalne są wartościami najważniejszymi. 

Na co zwracać uwagę, kupując kaszmirowe ubrania, produkowane w etyczny sposób? 

Wiedząc już, z czego wynikają różnice w cenach za kaszmirowe ubrania, warto także wiedzieć, jak nie dać się oszukać, kupując produkty po zawyżonych cenach produkowane wciąż w nieetyczny sposób. Pierwszym wyróżnikiem kaszmirowych ubrań produkowanych w zrównoważony sposób są więc oznaczenia umieszczane najczęściej na metkach, potwierdzające to, że dany surowiec jest certyfikowany przez międzynarodowe organizacje.

W przypadku swetrów i innych ubrań z kaszmiru pochodzącego z Nepalu będzie to oznaczenie organizacji Chyang Pashmina. Tego typu certyfikaty wydawane są bowiem wyłącznie dla kaszmiru, który przeszedł badania laboratoryjne, a miejsce, gdzie jest wytwarzany, nie budzi zastrzeżeń. 

W przypadku wątpliwości co do kupowanych w sieci produktów dobrą praktyką jest także skierowanie zapytania do sklepu o to, czy może przedstawić certyfikaty autentyczności i zrównoważonej produkcji swoich ubrań. Większość z nich w takim przypadku, jeśli podaje prawdziwe informacje przy swoich produktach, nie ma z tym najmniejszego problemu, dzięki temu kupujący mają zupełną pewność co do tego, że nie przyczyniają się do niewolniczej pracy ludzi, zanieczyszczenia środowiska oraz cierpienia zwierząt. 

Zdjęcie główne: Serafima Lazarenko/ unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*