Te przedmioty trudno poddać procesowi recyklingu. Warto z nich zrezygnować!

Te przedmioty trudno poddać procesowi recyklingu. Warto z nich zrezygnować!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome, zaczynamy bardziej dbać o otaczającą nas planetę. Jednym ze sposobów ochrony środowiska jest segregacja śmieci i recykling wyselekcjonowanych odpadów.

Recykling jest coraz popularniejszy. Co to takiego? Najprościej mówiąc, to jedna z form ochrony środowiska naturalnego, której głównym zamierzeniem jest zmniejszenie ilość powstających odpadów. Dzięki procesowi recyklingu z surowców z produktów odpadowych uzyskuje się nowe, potrzebne towary. Bardzo często przedmioty, które nadają się do ponownego wykorzystania, są opatrzone specjalną nalepką/kodem recyklingowym.

Jakie przedmioty możemy poddać procesowi recyklingu? Ich lista jest naprawdę długa

To odpady z naszych gospodarstw domowych są najczęściej poddawane procesowi recyklingu, dlatego tak istotna jest segregacja tego, co ląduje w naszych koszach. Wrzucanie wszystkiego do jednego worka to ogromna krzywda, jaką wyrządzamy nie tylko naszej planecie, ale też sobie samym. Na szczęście na miejskich osiedlach ustawione są kontenery na odpady oznaczone odpowiednimi kolorami służące do segregacji śmieci.  

Odpady dzieli się na 4 podstawowe grupy: papier, plastik, szkło i metale. Co więcej, Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej dostarczają także na posesje domków jednorodzinny worki w kolorze brązowym, które służą do wyrzucania odpadów biodegradowalnych, czyli resztek jedzenia czy odpadów z ogrodów. Wśród odpadów z naszych gospodarstw domowych do recyklingu nadają się zwłaszcza: torebki foliowe, puszki aluminiowe po napojach, kartonowe opakowania, plastikowe butelki po produktach kosmetycznych czy szklane butelki po napojach. 

Z tych przedmiotów lepiej zrezygnować

Jest też grupa przedmiotów, które trudno poddać procesowi recyklingu, a należą do nich komputerowe nośniki danych, czyli płyty CD i DVD. Na szczęście te przedmioty powoli odchodzą do lamusa, co jest też korzyścią dla naszej planety. Takie płyty składają się z kilku warstw, co utrudnia poddanie je recyklingowi. Mogą być zbudowane z różnego rodzaju metali i ich połączeń, np. aluminium, złota i srebra. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że tworzywa sztuczne, które wykorzystano do produkcji takich płyt, są bardzo trwałe i odporne na wszelkie warunki środowiskowe, dlatego też ich utylizacja jest niezwykle utrudniona. 

Kolejnymi przedmiotami trudnymi do poddania procesowi recyclingu są odpady polietylenu, na przykład te z folii stretch. Są one bardzo niebezpieczne dla środowiska. Dlaczego? Ponieważ ten dość rozciągliwy materiał ulega tzw. starzeniu termicznemu i bardzo powoli zaczyna rozkładać się pod wpływem ciepła i powietrza. Podczas takiego okresu rozkładowego, stretch uwalnia substancje żrące, które zanieczyszczają glebę i wodę głębinową. Taka folia jest niezwykle popularna. Wykorzystuje się ją w przemyśle handlowym i w transporcie. Wydaje się odpowiednim materiałem do pakowania. Niestety, jest szkodliwym dla środowiska odpadem, z którego, póki co, trudno byłoby uzyskać coś ekologicznego w procesie recyclingu. 

Kosmetyczne tubki polietylenowe to też trudne przedmioty do recyclingu. Wciąż wiele osób zadaje sobie pytanie, co zrobić z opakowaniami aluminiowymi z branży beauty i  spożywczej? Produkty w nie zapakowane ciężko oddać do recyclingu i przerobić na nowe opakowanie, ponieważ zwykle składają się z różnych materiałów, np. z metalowego dna i plastikowej pokrywki. Dlatego warto zrezygnować z takich opakowań, a wybierać te ze znaczkiem sugerującym, że dane opakowanie może z łatwością zostać poddane procesowi recyklingu. Dzięki temu środowisko nie będzie cierpieć podczas rozkładu toksycznych substancji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*