Opakowania z igieł sosnowych – alternatywa dla plastiku?

Styl życia
Opakowania z igieł sosnowych – alternatywa dla plastiku?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak uczynić świat bardziej eko ograniczając produkcję wszechobecnego plastiku? Jednym z najciekawszych wynalazków ostatnich kilku miesięcy są opakowania z igieł sosnowych. Jak powstają? Jakie są ich główne zalety?

Opakowania z sosnowych igieł – co to takiego?

Twórcą opakowań z sosnowych igieł jest indyjski projektant – Gaurav MK Wali. Z zaledwie kilku prostych składników udało mu się stworzyć materiał, który jest nie tylko naturalny i biodegradowalny, ale również odporny na wysokie temperatury oraz wilgoć i trudnopalny. Co go do tego zainspirowało? Północny region Indii, który zamieszkuje Gaurav jest gęsto porośnięty sosnowymi igłami. Niestety, bardzo często przyczyniają się one do pożarów, generując ogromne szkody. Cheer Project ma na celu wspierać tę część kraju przez oczyszczanie jej z sosnowych igieł będących zagrożeniem dla środowiska i mieszkańców. W dalszej perspektywie projekt ten prowadzi do redukcji zużywanego plastiku. Wspiera on również lokalną ludność przez angażowanie rodzinnych fabryk czy rzemieślników. Do ich zadań zalicza się zarówno zbieranie igieł, jak i produkcję materiału oraz jego późniejszą dystrybucje. Jak krok po kroku powstają opakowania z igieł sosnowych? Na początku są one rozdzielane. Uzyskane w ten sposób włókno przekształca się w kompozyt, wykorzystując do tego celu naturalne woski i spoiwa. Część z nich jest farbowana przy pomocy naturalnych barwników przygotowywanych z lokalnych przypraw i warzyw.

Skóra z ananasa – wegańska alternatywa dla skóry zwierzęcej

Czym jeszcze zastąpić można plastik? Druga propozycja to Pinatex, czyli skóra wyprodukowana z ananasa. Rozwiązanie to ma mnóstwo zalet. Nie tylko przyczynia się do ochrony życia zwierząt, lecz wytwarza również cenną biomasę i w znaczący sposób zwiększa zarobki rolników. Skóra z ananasa może zrewolucjonizować świat mody zrównoważonej. Co ciekawe, skóra z ananasa nie jest nowym wynalazkiem. Pomysł na jej stworzenie zakiełkował w głowie hiszpańskiej projektantki – dr Carmen Hijosa już ponad 30 lat temu. Pracowała ona wówczas jako konsultant branży skórzanej na Filipinach. Zszokowało ją wówczas to, jak dużo negatywnych skutków przynosi produkcja wyrobów z naturalnej skóry. Hijosa niezadowolona była również z ich jakości. Wszystko to sprawiło, że postanowiła ona odnaleźć materiał, który będzie w stanie ją skutecznie zastąpić. Pewnego dnia trafiła na tradycyjne koszule noszone przez tubylców, do których produkcji  wykorzystywano włókna ananasowe. Materiał ten okazał się niezwykle wytrzymały, a jednocześnie elastyczny. Projektantka zdecydowała się udoskonalić technikę wytwarzania tej naturalnej tkaniny. 7 lat później powstał materiał o nazwie Pinatex oraz firma Ananas-Anam zajmująca się jego sprzedażą. Skórę z ananasa po raz pierwszy zaprezentowano na wystawie odbywającej się w londyńskim Royal College of Art. Jak krok po kroku powstaje skóra z ananasa? Owoce te kwitną i owocują tylko raz. Co za tym idzie, po zebraniu stają się one produktami odpadowymi. Do produkcji roślinnej skóry wykorzystuje się liście, które przeważnie leżą na ziemi, stopniowo gnijąc. Ich długie włókna są poddawane specjalnej obróbce. Aby wytworzyć 1 metr materiału, potrzebne jest ich około 480. Na następnym etapie są one myte, suszone i przekształcane w materiał stanowiący bazę Pinatexu. Jakie są główne zalety takiej naturalnej skóry? Jak już zostało wspomniane, jest ona wytwarzana po części z produktów odpadowych niewymagających stosowania nawozów, pestycydów czy dodatkowych gruntów oraz wody. W procesie produkcji takiej skóry nie wykorzystuje się również metali ciężkich i toksycznych chemikaliów. Co więcej, nie wymaga ono dodatkowej energii. Po odzyskaniu włókien reszta surowca jest przekształcana w biomasę. Produkcja Pinatexu nie powoduje również marnowania skóry. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Administrator 13.11.2020

    resttefd