Jak prać w sposób bardziej przyjazny dla środowiska?

Jak prać w sposób bardziej przyjazny dla środowiska?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy z nas wstawia pralkę pełną ubrań przynajmniej raz w tygodniu. I choć zdajemy sobie sprawę, jak ważna w codziennym funkcjonowaniu jest czysta odzież, to chcemy prać w sposób przyjazny dla środowiska.

Każde włączenie pralki zużywa prąd, wodę, a także sprawia, że do wód przedostają się detergenty i mikroplastik. W jaki sposób zmienić swoje nawyki, by nie zanieczyszczać środowiska? Podpowiadamy!

Nie pierz rzeczy, które tego nie potrzebują

Czasem bywa tak, że do pralki wrzucamy rzecz, którą założyliśmy tylko raz i jest jeszcze w dobrym stanie. Zamiast prania potrzebuje ona jedynie delikatnego odświeżenia. Ubrania, które nie przylegają ściśle do ciała i nie są brudne, z powodzeniem możemy nosić więcej niż jeden raz.

Włączaj tylko pełną pralkę

Pranie nie do końca zapełnionej pralki to marnotrawstwo wody i prądu. Poczekaj, aż uzbierasz pełny wsad i dopiero wtedy uruchom urządzenie. Być może przekonasz się, że zamiast robienia prania co drugi dzień, wystarczy zrobić je raz w tygodniu.

Małe ilości ubrań pierz ręcznie

Jeżeli potrzebujesz szybkiego uprania jednej lub kilku rzeczy, ale Twoja pralka nie jest w całości zapełniona, wybierz pranie ręczne. W ten sposób zużyjesz mniej wody i energii. Pamiętaj o delikatnych detergentach, które nie podrażnią skóry Twoich dłoni.

Pierz w niskiej temperaturze

Podgrzewanie wody w pralce to proces, który zużywa najwięcej energii z całego prania. Staraj się więc prać w najniższej możliwej temperaturze. Często niska temperatura sprawia, że odzież dłużej zachowuje swój oryginalny kolor, a włókna tak szybko się nie niszczą.

Używaj ekologicznych detergentów

Ekologiczny środek do prania to taki, który nie zawiera fosforanów, chloru, sztucznych barwników i kompozycji zapachowych oraz substancji petrochemicznych. Dobry skład będzie korzystny nie tylko dla środowiska, lecz także dla zdrowia Twojego i innych domowników.

Nie używaj zbyt dużo detergentów

Większa ilość detergentu użyta na jedno pranie nie oznacza, że pranie będzie czystsze. Wręcz przeciwnie: trudniej będzie go wypłukać z tkanin. Dlatego dodawaj optymalną ilość środków piorących, najlepiej taką, jaką zaleca producent na opakowaniu.

Nie używaj chusteczek do prania i suszenia

Wszystkie „dodatki” do prania są jedynie niepotrzebnymi, a na dodatek nieekologicznymi gadżetami. I choć producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych chusteczek, które mają odmienić nasze pranie, to tak naprawde są one przesycone niepotrzebną i szkodlwią chemią, a na dodatek nie nadają się do recyklingu.

Nie susz w suszarce mechanicznej

Suszarka mechaniczna pożera ogromne ilości prądu. Jeżeli więc masz taką możliwość, zrezygnuj z niej na rzecz tradycyjnego suszenia na powietrzu. Odradzamy również suszenie prania na grzejnikach, gdyż w ten sposób blokujemy rozprzestrzenianie się ciepła.

Postaw na alternatywne metody odświeżania ubrań

Raz założone ubranie nie zawsze wymaga prania. Jeżeli chcesz jedynie zneutralizować nieprzyjemne zapachy z odzieży, spryskaj ją roztworem z wody i olejkiem z drzewa herbacianego. Możesz także wymoczyć ubranie w 2 litrach wody z dodatkiem soku z całej cytryny. Po takiej 30 minutowej kąpieli wystarczy wypłukać ubranie w czystej wodzie i pozostawić do wysuszenia.

Kupuj ubrania uszyte z tkanin bez mikroplastiku

Ubrania z materiałów syntetycznych, takich jak np. poliester, podczas prania tworzą drobiny mikroplastiku. Ten z kolei przedostaje się do wód, co prowadzi do zanieczyszczenia mórz i oceanów.

Zdj. główne: PlanetCare/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*