Realizacja e-recepty przez upoważnioną osobę – czy to możliwe?

Styl życia
Realizacja e-recepty przez upoważnioną osobę – czy to możliwe?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nawet jeżeli proces ubiegania się o e-receptę online może odbyć się bez wychodzenia z domu, to do apteki nadal trzeba wyjść. Czasem zdarza się, że przez stan zdrowia nie jest to możliwe ani bezpieczne. Dlatego e-receptę może realizować osoba trzecia. W jaki sposób może to zrobić? Podpowiadamy!

Realizacja e-recepty online krok po kroku

E recepta online może być zrealizowana w kilku prostych krokach. Najpierw należy zalogować się na stronie https://receptomat.pl/ i wypełnić specjalny kwestionariusz. Ankieta zawiera bardzo proste pytania na temat wzrostu, wagi, temperatury ciała oraz innych istotnych szczegółów, które pomogą w ustaleniu, co się dzieje pacjentowi oraz jaki lek należy przepisać. Można również zaznaczyć konkretny lek lub objaw od razu spośród wskazanych kategorii. Formularz nadal będzie konieczny do wypełnienia, ale zadanie lekarza będzie o wiele prostsze. Po wysłaniu kwestionariusza w ciągu kilku lub kilkudziesięciu minut uprawniony do tego personel medyczny przyjrzy się nabytym od pacjenta informacjom i wystawi na tej podstawie e-receptę. Recepta powinna pojawić się na Panelu Pacjenta, ale również na Internetowym Koncie Pacjenta.

Ostatnim krokiem jest udanie się do dowolnej apteki w kraju, aby zrealizować receptę i otrzymać przepisane leki. Farmaceucie wystarczy czterocyfrowy kod oraz numer PESEL. Znajdzie receptę w systemie i dopiero wtedy będzie można kupić lek. Warto przy tym pamiętać, że jeżeli ma się długoterminową receptę, to powinno się mieć na uwadze, w której aptece będzie realizowana e-recepta za pierwszym razem. Jeżeli zamierzamy nie kupować wszystkich opakowań jednorazowo, a na bieżąco, to nie można tego robić w żadnej innej aptece niż tej, w której e-recepta była pierwszy raz realizowana.  

E-recepta na odległość

Realizowanie e-recepty na odległość jest bardzo wygodnym ułatwieniem zarówno dla personelu medycznego, jak i pacjenta. Oszczędza to czas, który można poświęcić na kurowanie się lub inne zajęcia, a nie stanie w kolejkach do gabinetu lekarskiego. Ten prosty i szybki sposób można dokonać za pośrednictwem e-konsultacji na odległość. Mogą być one w formie rozmowy telefonicznej, wideo czatu lub właśnie kwestionariusza. Te trzy metody pozwalają na nieruszanie się z domu, co jest szczególnie przydatne przy wystawianiu ponownej recepty na lek przewlekły, w przypadku choroby lub niedołężności utrudniającej wyjście z domu, lub zwykłego braku czasu.

Jak zrealizować e-receptę przez upoważnioną osobę?

Do odbioru e-recepty w aptece ma prawo osoba trzecia. Nie potrzebuje do tego żadnego dodatkowego dokumentu. W zupełności wystarczy podanie czterocyfrowego kodu dostępu wypisanego na recepcie oraz numeru PESEL osoby, na którą e-recepta została wystawiona. Osoba upoważniona może mieć też wgląd do Internetowego Konta Pacjenta, co pozwoli na kontrolowanie daty ważności e-recepty oraz upewnianie się o dawkowaniu leków. Może się to okazać szczególnie przydatne przy opiece nad osobami starszymi.

Fot.: Tbel Abuseridze/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*