Podrażnienia po goleniu – czy można ich uniknąć?

PielęgnacjaUroda
Podrażnienia po goleniu – czy można ich uniknąć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeśli borykasz się z problemem podrażnień po goleniu, dobrze wiesz, że nie są one komfortowe i nie dodają pewności siebie. Przeczytaj i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy usuwaniu zarostu.

Nie spiesz się

Twoim wrogiem numer jeden jest pośpiech. Rano łatwo o szybkie i intensywne ruchy maszynką, a tym samym o przypadkowe skaleczenia i podrażnienia skóry. Wielu mężczyzn zapomina, że golenie powinno poprzedzać dokładne zmiękczenie zarostu. Warto korzystać z łagodzących żeli i pianek dedykowanych do golenia. Mydło nie sprawdzi się w tej roli, bo silny detergent może nasilać podrażnienia, przesuszenia i rozwój niedoskonałości skórnych.

Wybierz odpowiednie narzędzia

Preferujesz maszynkę czy brzytwę? Jeśli maszynkę, to czy jest ona dostosowana do gęstości Twojego zarostu? Wyróżniamy maszynki jednorazowe, elektryczne, soniczne i do golenia na żyletki. Używanie maszynki jednorazowej zwiększa ryzyko podrażnień, ponieważ ostrza przesuwają się tuż przy skórze. Jednorazowe maszynki sprawdzą się w przypadku niewielkiego zarostu, ale przy bujnym mogą skończyć się nieprzyjemnym tarciem po skórze. Pamiętaj, żeby nie korzystać z jednorazowej maszynki parokrotnie, bo narażasz skórę na podrażnienia, używając tępego i niedokładnie oczyszczonego ostrza. Ponadto plastikowe maszynki nie są ekologiczne i nie zapewniają pełnego komfortu użytkowania – dużo większy oferują elektryczne golarki z ruchomymi ostrzami dostosowującymi się do kształtu twarzy albo tradycyjna brzytwa do golenia.

Dla wielu mężczyzn golenie przy użyciu brzytwy to codzienny rytuał pielęgnacyjny, który daje wiele satysfakcji. Brzytwa zapewnia wysoką precyzję, wygląda stylowo i nie wymaga użycia prądu. Wyróżniamy brzytwy proste z jednolitym ostrzem, które należy regularnie ostrzyć i modele z wymiennymi nożykami. W tych ostatnich ostrza wymienia się w oparciu o potrzeby – przy twardszym zaroście należy robić to częściej. Zakup brzytwy może okazać się wieloletnią inwestycją, ale pierwszy egzemplarz wcale nie musi być drogi. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, aby ostrze było certyfikowane i wykonane z wysokiej jakości stali. Na początek poleca się klingę o zaokrąglonym czubku. Jeśli chodzi o rękojeść, to na rynku dostępne są różne wykończenia m.in. drewniane, kościane czy okładzina z tworzywa sztucznego. Najważniejsze, żeby rękojeść nie ślizgała się w dłoni podczas golenia i miała wyprofilowany chwyt do wygodnego operowania ostrzem. Szeroki wybór znajdziesz pod adresem: https://menland.pl/brzytwy-do-golenia/ 

Błędy w męskiej pielęgnacji

Jednymi z najczęściej popełnianych błędów przy goleniu są: zbyt mocny nacisk ostrza na skórę, brak właściwej higieny i odpowiedniego nawilżenia skóry po goleniu. Cera, która nie jest regularnie oczyszczana, jest bardziej narażona na zmiany trądzikowe. Przyjrzyj się uważnie składom używanych przez Ciebie produktów. Kosmetyki zawierające alkohol mogą wysuszać świeżo ogoloną skórę, dlatego nie warto nakładać ich od razu po goleniu. Duże znaczenie ma też to, żeby nie golić się pod włos. Może jest to szybszy sposób, ale czy walka z późniejszymi podrażnieniami rzeczywiście pozwala oszczędzić czas?

Wizyta u dermatologa

Jeśli wprowadzenie zmian w pielęgnacji nie pomoże Ci pozbyć się podrażnień, skonsultuj się z dermatologiem. Być może podrażnienia nie są spowodowane goleniem, a uczuleniem na stosowane produkty albo zapaleniem skóry.

Zdjęcie główne: Nick Demou/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*