Top 5 ziół, które są sprzymierzeńcami w dbaniu o urodę

Top 5 ziół, które są sprzymierzeńcami w dbaniu o urodę
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Każda kobieta marzy o pięknym i zdrowym wyglądzie, co wiąże się również z lepszym samopoczuciem i wzrostem pewności siebie. Odpowiednia pielęgnacja, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz to obowiązkowy rytuał każdego dnia. Niestety, codziennie narażamy naszą cerę, włosy, czy paznokcie na mnóstwo szkodliwych czynników, które znacząco wpływają na ogólny stan naszej urody, powodując utratę jędrności, blasku, czy powstawanie niechcianych zaskórników i wyprysków.

Odpowiednio dobrana pod nasze potrzeby pielęgnacja, jest w stanie poprawić ogólną kondycję skóry, włosów, czy paznokci. Jednak warto również pamiętać o naturalnych składnikach, jakimi są zioła. Ich prozdrowotne właściwości znane są od wieków i w niektórych krajach, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zioła znacząco wpłyną na całokształt naszej urody, dodadzą jej blasku, pozwolą pozbyć się niechcianych problemów i spowalniają procesy starzenia. Dzięki nim pozbędziemy się również widocznych niedoskonałości, które często powodują spore kompleksy. 

Na ogólny wygląd naszej skóry wpływa wiele czynników, nawet tych, na które nie do końca mamy wpływ. Stres, środowisko, zła dieta, używki oraz genetyka potrafią pogorszyć wygląd skóry twarzy. Aby zadbać o swoje zewnętrzne piękno i lepsze samopoczucie, należy w pierwszej kolejności zacząć zmieniać nawyki i pielęgnację bazującą na naturalnych składnikach, włączając w to picie ziół, pełnych zbawiennych właściwości. Jakie zioła zatem wybrać do walki z niedoskonałościami i problemami? Które z nich, najlepiej poprawią stan i kondycję naszej urody, pozwalając cieszyć się pięknym i młodym wyglądem?

Top 5 ziół najlepszych do walki o piękną urodę

Pokrzywa 

Napary z pokrzywy znane są od wieków i dość często gościły w domach naszych babć. Pokrzywa znana jest ze swoich fenomenalnych właściwości antybakteryjnych, dzięki czemu, doskonale sprawdza się w walce z trądzikiem. Bogata w witaminy – B1, C, E i K oraz posiadająca znaczące ilości wapnia, fosforu, żelaza i jodu, wpływa również korzystnie na włosy czy paznokcie. Napar z pokrzywy działa oczyszczająco, zwłaszcza na skórę silnie łojotokową i tłustą, a zawarte w nim antyoksydanty, wpływają korzystnie na młody i zdrowy wygląd skóry. Pokrzywa wpływa również na włosy i paznokcie. Pomaga w walce z problemami z przetłuszczaniem, normalizując produkcję sebum oraz wpływa korzystanie na wzrost i gęstość włosów.

Mniszek lekarski

Znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Doskonały do walki z trądzikiem, a dzięki zawartości magnezu i witaminy C korzystanie wpływa na zmniejszenie widoczności blizn potrądzikowych, używany jest również jako tonik na przebarwienia i piegi. Roślina jest bogata w witaminy A, C, E, K i B6. Świetnie wyrównuje koloryt skóry i przeciwdziała procesom starzenia. Warto również wspomnieć, że mniszek lekarski sprawdzi się również w zwalczaniu brodawek i kurzajek, oraz pomaga w gojeniu ran. Mniszek lekarski zawiera również biotynę i cynk, co stymuluje porost włosów, działając przeciwłupieżowo i przeciwłojotokowo. 

Skrzyp polny

Skrzyp polny, podobnie jak pokrzywa, należy do ziół krzemionkowych, które właśnie ze względu na zawartość krzemu, mają korzystny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Skrzyp polny jest także źródłem żelaza, manganu, kobaltu, soli potasu, wapnia i fosforu. Poprawia ogólną elastyczność skóry, nadaje jej młodszego wyglądu, opóźniając widoczne oznaki starzenia. Dzięki właściwościom uszczelniającym naczynia krwionośne sprawdza się w pielęgnacji skóry naczynkowej. Napar ze skrzypu polnego oczyszcza organizm z toksyn i jest często stosowany w leczeniu schorzeń nerek. Poprawia ogólną kondycję włosów, pomagając w walce z łupieżem i z problemem ich wypadania.

Łopian

Wszyscy znamy rzep, który dość często przyczepia się do ubrań na spacerach. To właśnie łopian, chwast mający zbawienne  właściwości dla urody. Korzeń łopianu jest bogaty w inulinę, fitosterole, siarkę, saponiny i witaminę C. Wpływa korzystnie na cerę trądzikową, dodając blasku, rozwiązuje problemy łojotokowe i opóźnia oznaki starzenia. Ma zbawienny wpływ również na włosy; reguluje wydzielanie sebum, sprzyja w walce z przetłuszczającymi się włosami i łupieżem.

Bratek polny

Bratek polny jest bogaty w odkażający kwas salicylowy, witaminę C, karotenoidy, sole mineralne i garbniki. Wykorzystywany jest w problemach z trądzikiem, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne i oczyszczające. Świetnie sprawdzi się również w pielęgnacji skóry naczynkowej; uszczelnia i wzmacnia naczynia włosowate. Roślina wzmacnia również włosy i paznokcie. Polecana jest do stosowania zarówno od wewnątrz w formie naparu, jak i od zewnątrz w formie toniku. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*