Poznaj kosmetyczne zastosowania kwasu migdałowego

Superfoods
Poznaj kosmetyczne zastosowania kwasu migdałowego
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Promienna, gładka i przede wszystkim zdrowo wyglądająca skóra (szczególnie twarzy) to marzenie wielu kobiet. Jędrna cera jest oznaką witalności i młodości, ale mogą się nią cieszyć i dojrzałe kobiety, trzeba tylko zadbać o odpowiednią pielęgnację. Zbawienny wpływ na naszą cerę ma kwas migdałowy. Poznaj jego właściwości.

Każdy marzy o pięknej i gładkiej skórze. Nie ma co się jednak oszukiwać, mało kto może się taką poszczycić. Na szczęście dzięki odpowiednim zabiegom w salonach kosmetycznych można znacznie poprawić kondycję swojej cery.

Peeling przy użyciu kwasów

Peeling to inaczej złuszczanie naskórka, jest to zabieg stosowany w kosmetyce i dermatologii, a polega na usunięciu martwych komórek naskórka. Stosowanie kwasów w kosmetyce często kojarzymy właśnie z profesjonalnymi peelingami, które wykonywane są w gabinetach kosmetycznych. Są to jednak działania bardzo intensywne, mocno oddziałujące na naszą skórę. Lepiej zacząć od kosmetyków zawierające niższe stężenie kwasów, tych przeznaczonych do domowego stosowania. Dają one podobne rezultaty co profesjonalne zabiegi.

Popularnością w kosmetyce cieszy się szczególnie kwas migdałowy. Wpływa m.in. na rozjaśnienie i wygładza powierzchnię skóry. Pomaga w pozbyciu się przebarwień (szczególnie tych powstałych w efekcie nadmiernej ekspozycji twarzy na słońcu) i zmniejsza głęboko osadzone zmarszczki. To rezultaty podstawowej funkcji wielu kwasów, jaką jest złuszczanie naskórka. Jednak mimo tego podobieństwa, każdy z kwasów stosowanych w kosmetyce czy dermatologii ma szczególne właściwości. Kto i kiedy powinien zatem zdecydować się na kurację kwasem migdałowym? 

W kosmetyce szerokie zastosowanie mają roztwory kwasu migdałowego w różnych stężeniach (nawet do 40%). Z czego to wynika? Z wielu kosmetycznych i prozdrowotnych właściwości tej substancji. Dermatolodzy i kosmetolodzy podkreślają, że działanie kwasu migdałowego na skórę jest dwukierunkowe. Po pierwsze działa złuszczająco, po drugie odkażająco, przy czym właściwości złuszczające kwasu migdałowego są wprost proporcjonalne do jego stężenia. Stężenia 5-15% stosowane są w kremach i są to najczęściej kremy na noc, łagodnie złuszczające.

Zalety stosowania kwasu migdałowego

Kwas migdałowy reguluje wydzielanie sebum (czyli łoju skórnego), a w związku z tym faktem, idealnie sprawdza się w pielęgnacji cery problematycznej, zwłaszcza tłustej. Przeciwbakteryjne właściwości kwasu migdałowego dodatkowo pomagają problematycznej cerze, ponieważ hamują rozwój takich bakterii jak gronkowiec złocisty, który najczęściej jest przyczyną niepożądanych zmiany skórnych. Kosmetyki zawierające kwas migdałowy idealnie nadaje się też do pielęgnacji skóry trądzikowej, ponieważ kwas migdałowy redukuje trądzik i zapobiega tworzeniu się krost i pryszczy, a przy tym łagodzi stany zapalne skóry. Kwas migdałowy jest też stosowany w kremach zmiękczających skórę stóp. 

Poza właściwościami przeciwbakteryjnymi i opóźniającymi proces starzenia się skóry, kwas ten ma także szereg innych zalet. Zdecydowanie jest specyfikiem działającym stosunkowo łagodnie, a skóra całkiem nieźle go toleruje, zaś po jego zastosowaniu nie mamy co obawiać się o podrażnienia i zaczerwienienia, co często bywa skutkiem ubocznym stosowania innych kwasów. Kwas migdałowy można stosować cały rok, ale latem po jego aplikacji trzeba sięgnąć po kosmetyki z filtrem UV. Kiedy stajemy przed wyborem kwasu do zabiegu kosmetycznego; czy to mlekowego, glikolowego, salicylowego czy migdałowego, to (szczególnie przy skórze wrażliwej) najlepiej wybrać kwas migdałowy. Jest zdecydowanie opcją  bezpieczniejszą i najłagodniejszą dla skóry. 

Jakie jeszcze zastosowanie ma kwas migdałowy? Bardzo dobrze złuszcza zewnętrzne warstwy naskórka, przy czym wygładza skórę i nadaje jej odpowiedniego do cery kolorytu. Dodatkowo rozjaśnia też przebarwienia i blizny na skórze. A wygląd cery po zabiegu kwasem migdałowym poprawia się i jest widoczny niemal po zabiegu. Kosmetolodzy uwielbiają używać tego kwasu, ponieważ jego działanie złuszczające pobudza skórę do regeneracji, dodatkowo ją odżywiając. W dodatku kwas migdałowy opóźnia i zmniejsza oznaki starzenia się skóry. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*