Na czym polega fenomen aloesu?

Na czym polega fenomen aloesu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Żel aloesowy to surowiec niezwykle uniwersalny – zagłębiając się w informacje na jego temat można odnieść wrażenie, że jest to remedium na wszystkie problemy skórne. Jednak utarte powiedzenie głosi, że “co jest do wszystkiego, to jest do niczego” – czy faktycznie tak jest?

Absolutnie nie! Liczne badania naukowe potwierdzają skuteczność działania aloesu głównie w przypadku oparzeń i podrażnień – stąd aloes jest jedną z najczęściej wykorzystywanych roślin o właściwościach łagodzących, przeciwzapalnych i wspomagających regenerację skóry. Zawiera m. in. enzymy, cukry, związki fenolowe, aminokwasy, witaminy: A, C, E, B, minerały: miedź, cynk, chrom, żelazo, sód, potas, wapń, magnez. Stosuje się go w przypadku poparzeń słonecznych, drobnych urazów (otarcia naskórka), czy jako produkt wspomagających kuracje dermatologiczne (łuszczycę, egzemę, atopię).

materiały prasowe Sylveco
materiały prasowe Aloesove

Dzięki wspomnianym silnym właściwościom przeciwzapalnym, preparaty z aloesem wspomagają eliminację zmian trądzikowych, a ponadto zawarty aloesie kwas salicylowy normalizuje pracę gruczołów łojowych i redukuje widoczność rozszerzonych ujść gruczołów łojowych (“porów”).

Jednak aloes to przede wszystkim substancja silnie wiążąca wodę w naskórku – dzięki obecności lignin i mukopolisacharydów jest nieocenionym ratunkiem dla cer suchych, dojrzałych i odwodnionych. Mocno nawilża skórę, jednocześnie nie będąc komedogennym. Z powodzeniem można stosować go pod ulubiony krem lub olej, by spotęgować ich działanie!

Aloes często określany jest mianem substancji mocno alergizującej – jak każda substancja roślinna może wywołać uczulenie u osób o skórze wrażliwej na ten składnik. Bardzo pomocne jest wyszukiwanie kosmetyków o potwierdzonej, wysokiej jakości soku aloesowego – jest to istotne, ponieważ sok aloesowy może być pozyskany w dwojaki sposób:

  1. Poprzez ekstrakcję samego miąższu liścia, w czasie której miąższ zostaje “odfiletowany” od skórki,
  2. Rozdrobnienie całego liścia aloesu, a więc zarówno miąższu jak i jego skórki.

Niestety, w skórce liści aloesu znajdują się związki odpowiadające za właściwości alergizujące, wywołujące rumień i podrażnienie: aloina i emodyna! Dlatego decydując się na kosmetyk z aloesem warto zasięgnąć opinii eksperta lub producenta, jakiej jakości aloes wykorzystuje w swoich kosmetykach. Potwierdzeniem jakości surowca może być również certyfikat IASC (International Aloe Science Council). Wybierz najlepszą jakość i ciesz się jego uniwersalnymi właściwościami!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*