Jakie właściwości ma miód?

Jakie właściwości ma miód?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Mówi się, że miód działa antybakteryjnie, wspomaga organizm w czasie przeziębienia, przyspiesza gojenie się ran, a także wspomaga prawidłowe działanie fizjologii całego organizmu. Jakie składniki zapewniają mu tak szerokie spektrum działania?

Co jest w miodzie?

Polne i leśne miody produkowane przez pszczoły zawierają sporo substancji odżywczych. Przede wszystkim, są to produkty wytwarzane przez pszczoły z nektaru kwiatowego lub spadzi. Warto jednak wiedzieć, że w miodzie nie znajduje się tylko to, co owad pobrał z rośliny. Pszczoły wzbogacają produkt w enzymy, choć ujmując rzecz chemicznie, miód jest przede wszystkim roztworem cukrów o higroskopijnych właściwościach. Enzymy, które stanowią niewielki odsetek masy miodu, pochodzą z gruczołów ślinowych pszczół. Wśród nich znajduje się między innymi nadtlenek wodoru, którego 3% roztwór to popularna woda utleniona, stosowana na przykład do odkażania ran.

Jakie działanie ma miód?

Wspomnieliśmy już o pozytywnym działaniu miodu na gojenie się ran. Z drugiej strony, miód postrzegany jest jako skuteczny preparat na przeziębienie czy „wspomagacz” organizmu z walce z bakteriami. I rzeczywiście, miód niszczy bakterie, ma działanie detoksykujące, a dodatkowo optymalizuje pracę metabolizmu komórkowego. I to jeszcze nie wszystko! W miodzie obecne jest żelazo, które zaskakująco dobrze wchłania się podczas spożywania i jest wbudowywane w hemoglobinę, czyli barwnik transportujący tlen. Z kolei stanowiąca ważny składnik miodu fruktoza odpowiada za detoksykację organizmu (między innymi zobojętnia działanie alkoholu oraz kawy).

Miód nektarowy czy spadziowy?

Wybór miodów na rynku jest bardzo szeroki i właściwie każdy słoik może mieć nieco odmienne właściwości. Warto jednak znać ogólne informacje, które pomogą Ci w podjęciu decyzji. Miód nektarowy to ten, który owady produkują ze zbieranej z nektarników kwiatowych słodkiej cieczy. Miody nektarowe charakteryzuje charakterystyczny, piękny zapach. Występują tu miody jasne (słodkie i delikatne) oraz ciemne (ostrzejsze i drapiące). Z kolei miód spadziowy to produkt wytwarzany z cieczy pochodzącej z drzew iglastych. Poza cukrami, miód spadziowy charakteryzuje się wysoką zawartością aminokwasów, garbników i żywicy, co przekłada się na ciekawy smak oraz właściwości lecznicze wykorzystywane w przeziębieniu. Kup swój miód na https://naszapszczelarnia.pl/ i samodzielnie przekonaj się o jego właściwościach!

Zdjęcie główne: pexels.com/ROMAN ODINTSOV

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*