Czystek i jego wiele zastosowań w pielęgnacji

Czystek i jego wiele zastosowań w pielęgnacji
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

O zaletach czystka wiedziano już w starożytności. Również w dzisiejszych czasach, z dnia na dzień roślina ta zyskuje coraz więcej fanów. Wszystko to dzięki korzystnemu wpływowi na nasz organizm. Przekonaj się, dlaczego warto włączyć czystka do swojej diety i pielęgnacji.

Czym jest czystek?

Czystek to roślina z rodziny czystkowatych. Jej naturalnym środowiskiem są lasy sosnowe i dębowe, głównie w rejonach śródziemnomorskich: Grecji i Albanii. W Polsce występuje wyłącznie jako roślina hodowana.

Czystek – właściwości

Właściwości czystka były wykorzystywane już w starożytności. Wtedy to stosowano zioło jako lek na biegunkę, choroby układu oddechowego oraz trudno gojące się rany.

Dzisiaj odkrywamy czystka na nowo. Roślina ta wzmacnia układ immunologiczny człowieka, tym samym nie powodując skutków ubocznych. Działa przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, wzmacniająco oraz antyalergicznie. Czystka nie można także przedawkować. Roślinną herbatkę można pić już od 3 miesiąca życia, a z dodatkiem cytryny i miodu smakuje wyśmienicie.

Remedium na infekcje dróg oddechowych

Kaszel i ból gardła? Herbatka z czystka może Ci pomóc. Roślina ta jest niezwykle bogata w penofilię, dzięki czemu doskonale rozprawia się ze wszystkimi drobnoustrojami.Skuteczność ta potwierdzona jest przez badania kliniczne.

Czystek na przerost prostaty

Właściwości antyproliferacyjne i cytotoksyczne czystka sprawiają, że przynosi on ulgę mężczyznom borykającym się z przerostem prostaty.

Czystek dla palaczy

Czystek usuwa z organizmu metale ciężkie, dlatego szczególnie polecany jest osobom palącym papierosy.

Czystek w codziennej pielęgnacji cery i włosów

Najbardziej interesujące wydają się jednak pielęgnacyjne właściwości czystka. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybicze, działa zbawiennie na skórę trądzikową. Stosować go można również w przypadku grzybicy skóry i paznokci oraz opryszczki. Czystek pomaga także w przypadku łupieżu i łuszczycy.

Eliksir młodości

Czystek to zioło o właściwościach antyoksydacyjnych, dlatego też ma ogromną zdolność do wyłapywania wolnych rodników i obniżania aktywności kolagenazy. Dzięki temu wykazuje działanie odmładzające i witalizujące.

Higiena jamy ustnej

Napar z czystka można używać do płukania jamy ustnej po umyciu zębów. W ten sposób możemy zastąpić płyny dostępne w sklepach. Wszystko dzięki właściwościom antybakteryjnym rośliny. Czystek działa również wybielająco na zęby.

Antidotum na przykry zapach

Regularne picie czystka skutkuje zmianą zapachu wydzielin ciała. Jeżeli więc masz problem z nieprzyjemnym zapachem potu, regularne picie naparu z czystka może rozwiązać Twój kłopot.

Czystek na odchudzanie

Czystek znany jest również z właściwości pobudzających metabolizm i redukujących zaparcia. Będzie więc świetnym uzupełnieniem diety odchudzającej.

Jak często pić czystek, by zauważyć efekty?

W piciu czystka należy zachować regularność. Tylko wtedy zauważymy realne efekty. Mowa tu o codziennym spożywaniu naparu. Pierwsze skutki będziemy mogli zauważyć już po tygodniu, a na te bardziej spektakularne będziemy musieli poczekać około miesiąca.

Jaki czystek pić?

Najprościej jest pić czystek pod postacią gotowej herbaty, dostępnej w sklepie lub aptece. Jeżeli chcemy osłodzić napój, np. miodem, musimy poczekać, aż osiągnie on temperaturę ok. 40 stopni. Jeżeli smak naparu z czystka nie będzie Ci odpowiadał, możesz zakupić go w postaci tabletek.

Zdj. główne: Tim Mossholder/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*