Czym jest kolagen?

Moc składników
Czym jest kolagen?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kolagen to ważny element budulcowy tkanek. Nie tylko zwiększa jędrność i elastyczność skóry, ale również wspiera jej nawilżanie i procesy regeneracyjne. Przeczytaj, jaki jest wpływ kolagenu na Twoją skórę i jak możesz spowolnić procesy starzenia. 

Słowo kolagen wywodzi się od greckiego “kolla”, co znaczy m.in. “łączyć”. Kolagen stanowi aż 30% wszystkich białek w organizmie człowieka. Stanowi spoiwo łączące skórę, kości i chrząstki, dlatego jest tak istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Warto wziąć pod uwagę nie tylko aspekty estetyczne, ale również wpływ kolagenu na procesy regeneracyjne i układ odpornościowy. Kolagen pozwala na sprawne gojenie się ran i zrastanie złamanych kości. Sprawia również, że naczynia krwionośne są elastyczne, a krążenie krwi utrzymuje się na optymalnym poziomie.

Powolna utrata syntezy kolagenu 

Po 25. roku życia organizm stopniowo traci zdolność do odbudowy kolagenu, który decyduje o jędrności, sprężystości i elastyczności skóry. Od tej pory każdy traci średnio ok. 1% kolagenu rocznie. Najczęściej występujące objawy niedoboru kolagenu to osłabienie stanu włosów i paznokci, powstawanie zmarszczek oraz gorsza regeneracja organizmu.

Niedobory kolagenu uwidaczniają się na twarzy przez spadek napięcia cery oraz jej wiotczenie. Jego ubywanie wiąże się również z występowaniem dolegliwości w postaci sztywności stawów, a także bólu kolan, bioder czy nadgarstków. Wśród skutków niedoboru kolagenu należy wyróżnić także: suchość i podrażnienie skóry, powstawanie cellulitu, przebarwień skóry oraz rozstępów.

Jeśli chodzi o czynniki odpowiedzialne za rozpad kolagenu, to możemy wśród nich wymienić: stres i przemęczenie (kortyzol, a więc hormon stresu ma duży wpływ na stan skóry), palenie papierosów, spożywanie alkoholu i cukru oraz przewlekłą ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe.

Warto zrezygnować z wizyt na solarium i długiej eskpozycji na słońce, a także dbać o regularne stosowanie kremu z filtrem. Istotnym czynnikiem, przyspieszającym pojawienie się niekorzystnych zmian w skórze, jest również palenie papierosów, ponieważ zawarte w dymie papierosowym substancje powodują m.in. odwodnienie i zwężenie naczyń krwionośnych. 

Jak dostarczać organizmowi kolagenu?

Z wiekiem organizm tworzy coraz mniej kolagenu, ale wybierając odpowiednią żywność, wysokiej jakości suplementy oraz kosmetyki stymulujące odbudowę włókien kolagenowych, można opóźnić procesy starzenia się skóry.

Duże znaczenie ma zdrowy tryb życia, picie wody oraz utrzymanie zbilansowanej diety. Ważne, aby dostarczać organizmowi żelaza i witaminy C, ponieważ bez tych składników kolagen nie będzie mógł powstać. Na syntezę włókien kolagenowych mają wpływ również hormony, dlatego ważne, aby upewnić się, że nie występują żadne niedobory. Także aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na powstawanie kolagenu. 

Naturalny kolagen można znaleźć w żywności, m.in. w żelatynie, podrobach, golonce, kurzych łapkach oraz płetwach i chrząstkach rekina. Dobrym rozwiązaniem może być też sięgnięcie po suplementy diety, które pomogą uzupełnić poziom kolagenu w organizmie.

Kolagen dostępny jest na rynku w różnych postaciach: w formie tabletek, proszku do rozmieszania z wodą, kremów, żelów czy płynów. Wybierz produkt pozbawiony cukru i konserwantów. Kolagen gotowy do spożycia, który nie wymaga odmierzania, ani mieszania z wodą, znajdziesz na primabiotic.pl.

Zdj. główne: Jellybee/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*