W medycynie ajurwedyjskiej znana już od tysięcy lat, w Polsce stosunkowo od niedawna. Ashwagandha to roślina o doskonałych prozdrowotnych właściwościach. Zastanawiasz się, czy i w jaki sposób może Ci się przydać? Sprawdź, czym dokładnie jest ashwagandha, na jakie dolegliwości pomaga oraz jak ją przyjmować. Wszystko opisujemy poniżej.
Ashwagandha – co to jest?
Ashwagandha, inaczej żeń-szeń indyjski, witania, zimowa wiśnia, śpioszyn lekarski, to roślina występująca przede wszystkim w południowo-wschodniej Azji, ale również w krajach basenu Morza Śródziemnego, w Australii oraz w Afryce. W tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej jest stosowana już od wieków. Zaliczamy ją do roślin adaptogennych, co oznacza, że pomagają naszemu organizmowi wrócić do równowagi, na przykład w stresujących sytuacjach. Jej pozytywny wpływ na organizm jest jednak dużo szerszy, co za chwilę omówimy. Ashwagandha jest bogata między innymi w alkaloidy, witanolidy, flawonoidy, saponiny i kumaryny.
Właściwości ashwagandhy
Nie mamy wątpliwości, że ashwagandha to jedna z roślin o najszerszych właściwościach leczniczych. Na co dokładnie wpływa? Dlaczego warto ją przyjmować? Oto właściwości zimowej wiśni:
- wpiera układ nerwowy – poprawia koncentrację i zdolność do uczenia się (świetnie sprawdzi się na przykład podczas sesji egzaminacyjnej na studiach);
- wzmacnia układ odpornościowy – zawiera związki chemiczne pomagające zwalczyć infekcję;
- poprawia jakość snu;
- przywraca równowagę psychiczną – redukuje ilość wydzielanego w organizmie kortyzolu, redukuje napięcie i działa przeciwdepresyjnie;
- obniża poziom złego cholesterolu we krwi, podnosząc przy tym poziom dobrego cholesterolu;
- zwiększa wydolność organizmu (stąd jej popularność wśród kolarzy czy innych osób aktywnych fizycznie);
- normalizuje poziom cukru we krwi;
- wspiera płodność mężczyzn – plemniki są aktywniejsze i bardziej ruchliwe;
- działa przeciwutleniająco – zwalcza szkodliwe wolne rodniki, zapobiega wcześniejszemu starzenia się;
- chroni wątrobę przed negatywnymi skutkami działania metali ciężkich.
Jak stosować ashwagandhę?
Ashwagandhę możemy przyjmować pod postacią proszku lub tabletek (kapsułek), zawsze zgodnie z zaleceniami producenta – po posiłku. Co ważne, jeśli chcemy zaobserwować pozytywne efekty, niezbędna jest regularna suplementacja trwająca osiem tygodni. Następnie należy odczekać miesiąc i ją powtórzyć.
Kiedy nie można zażywać ashwagandhy? Przeciwwskazania
Choć żeń-szeń indyjski ma pozytywne działanie na ludzki organizm, to jak ze wszystkim – niektórzy nie mogą go przyjmować. Wcześniej najlepiej skonsultować się z lekarzem, jednak wśród takich osób znajdują się:
- osoby z chorą tarczycą;
- osoby z wrzodami żołądka;
- osoby przyjmujące leki nasenne, antydepresanty oraz leki przeciwpadaczkowe;
- osoby przyjmujące leki na nadciśnienie i chorujący na cukrzycę – leki te mogą wówczas zbyt intensywnie działać, dlatego też trzeba częściej kontrolować ciśnienie i poziom cukru;
- ciężarne, matki karmiące i dzieci – z uwagi na ryzyko wystąpienia przebarwień, swędzenia i pieczenia.
zdj. główne: Bankim Desai/unsplash.com